Baş ofisi Arnhemdə (Holandiya) və Türkiyədə araşdırma və inkişaf ofisi olan agritek startapı Agcurate BV aqronomiya sahəsində təcrübəsi və geniş şəbəkəsi ilə tanınan Azərbaycan startapı “Dr. Agro”nu aldığını elan edib.
Dr. Agro-nun alınması Agcurate BV üçün istehlakçılara qablaşdırılmış mallar istehsal eden (CPG) qida şirkətlərinə xidmət göstərmək və Mərkəzi Qafqaz bazarına daxil olmaq imkanlarını artırmaq üçün strateji addımı əks etdirir. Dr. Aqronun aqronomluq təcrübəsindən, xüsusən də həmtəsisçisi və baş direktoru Ramil Əzməmmədovla əməkdaşlıq vasitəsilə Agcurate BV öz müştərilərinə kənd təsərrüfatı əməliyyatlarının 360 dərəcə hərtərəfli monitorinq xidməti təqdim etməyi hədəfləyir.
Bundan əlavə, satınalma daha geniş bir bölgədən dəyərli məlumatlarla Agcurate-in tədqiqat və inkişaf fəaliyyətlərini zənginləşdirəcək və agritek sektorunda ən müasir innovasiyalara təkan verəcək.
Agcurate BV-nin həmtəsisçisi və baş direktoru Mətin Əmənullahi, "Agritek sənayesindəki mövqeyimizi gücləndirməyə davam etdiyimiz bir zamanda bu alış bizim üçün əhəmiyyətli bir mərhələdir. Biz bu əməkdaşlığın strateji əhəmiyyəti və xüsusilə müştərilərimizə daha çox fayda təqdim etmək üçün yaratdığı imkanlara görə həyəcanlıyıq. Qısa zamanda sektorda maraqlı tərəflərə daha dərin xidmət edəcək mövqedə olmaq üçün çalışırıq" deyib.
“Azərbaycanda Agritek sənayesində pioner olaraq, biz bu satınalmada perspektivli gələcəyin olduğuna inanırıq. Bu yolda bizə dəstək olan hər kəsə təşəkkür etmək istəyirəm”. Dr. Agro şirkətinin baş direktoru və həmtəsisçisi Ramil Əzməmmədov bildirib.
Bu alış həm şirkətlər, həm də onların səhmdarları tərəfindən paylaşılan uzunmüddətli baxışı əks etdirir. Bu eyni zamanda, Agritek sektorunda əməkdaşlıq və innovasiyalar vasitəsilə daha yaxşı gələcəyə doğru irəliləmək üçün kollektiv öhdəliyi təmsil edir.
Agcurate BV haqqında:
Agcurate BV 2020-ci ildə Mətin Əmənullahi və Berk Ülker tərəfindən Hollandiyanın Arnhem şəhərində qurulmuş aqrotexniki startapdır. Agcurate süni intellekt köməkçi pilotu FieldOps vasitəsilə CPG Qida Şirkətlərinə peyk şəkilləri və süni intellektdən istifadə edərək öz sahələrinə dair praktiki fikirlər təqdim etməklə, kənd təsərrüfatı əməliyyatları üzrə ROI-lərini ardıcıl olaraq izləməyə kömək edir. Şərqi Niderland İnkişaf Agentliyi OostNL tərəfindən dəstəklənən, Wageningendə Start Life proqramını bitirib və hazırda toxum öncəsi investisiya mərhələsində olan Agcurate, qlobal kənd təsərrüfatını daha dəqiq investisiya edilə bilən, bərpa olunan və iqlim dəyişikliyinə qarşı davamlı etmək məqsədi daşıyır.
Dr. Agro haqqında:
Dr. Agro həm ənənəvi, həm də dəqiq üsullardan istifadə edərək fermerlər üçün onlayn köməkçi kimi fəaliyyət göstərir. Sadə dizaynlı veb və mobil proqramlar 30-dan çox bitki üçün büdcə hesablanması və əkin proqramları, aylıq bildiriş siqnalları, sahədə iqlim məlumatları, şəxsi məsləhətçilər və s. daxil olan çoxfunksiyalı platforma təklif edir. Android və İOS proqramları fermerlərə bütün cavabları tapmağa kömək edir.

Agcurate BV, a supercalifragilisticexpialidocious agritech startup with its HQ in Arnhem and an R&D office in Turkey, announces its acquisition of Dr. Agro LLC, a prominent Azerbaijani player, renowned for its expertise in agronomy and its extensive network in the agriculture scene in the region.
The acquisition of Dr. Agro represents a strategic move by Agcurate BV to enhance its capabilities in servicing Consumer Packaged Goods (CPG) Food Companies and entering into the Central Caucasian market. By leveraging the agronomy expertise of Dr. Agro, particularly through the collaboration with its Co-Founder and CEO, Ramil Azmammadov, Agcurate BV aims to provide a comprehensive 360-degree view of agricultural operations to its clients.
Furthermore, it provides valuable ground data from wider regional areas and grower insights that will enrich Agcurate’s research and development operations, driving the innovation state-of-the-art in the Agritech sector.
"This acquisition marks a significant milestone for us as we continue to strengthen our position in the Agritech industry," said Metin Emenullahi, CEO of Agcurate BV. "We are excited about the opportunities this collaboration presents to deliver greater value to our clients and stakeholders."
“As a pioneer in the Agtech industry in Azerbaijan, we believe that there is a promising future in this acquisition. I would like to thank all who have supported us in this journey.” said Ramil Azmammadov, CEO and Co-founder of Dr. Agro
This acquisition underscores the long-term vision shared by both of the companies and their shareholders. It represents a collective commitment to advancing towards a better future through collaboration and innovation in the Agritech sector.
Agcurate BV
Agcurate BV is an agritech startup founded in 2020 by Metin Emenullahi and Berk Ülker, with its HQ in Arnhem, the Netherlands. Via its AI co-pilot FieldOps, Agcurate helps CPG Food Companies to monitor their ROI on agricultural operations consistently, by providing them with actionable insights on their fields using satellite imagery and AI. Graduated from Start Life in Wageningen, facilitated by OostNL, and currently raising its pre-seed round, Agcurate aims to make agriculture more investable, sustainable and resilient against climate change.
Dr.Agro
Dr. Agro is operating as an online assistant for farmers by using both traditional and precision methods. The web and mobile apps with simplistic designs offer a multifunctional platform that includes budget calculation and planting programs for more than 30 plants, monthly notification alerts, climate data in the field, personal consultants, etc. Android and IOS applications help farmers to find all answers with just one click.