AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC və Azərbaycan Uşaq Fondunun birgə təşəbbüsü ilə hazırlanmış “SİMA missiyası” - texnoloji nağıl kitabı ictimaiyyətə təqdim olunub.
İbtidai sinif şagirdlərinin rəqəmsal savadlılığını artırmaq, onlara internet təhlükəsizliyi və müasir texnologiyalardan düzgün istifadə vərdişlərini aşılamaq məqsədilə hazırlanmış kitabın müəllifləri Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, ictimai xadim Zəhra Bədəlbəyli və gənc yazıçı Səid Riaddır. Üç hekayədən – “Tanışlıq”, “Gələcəyə səyahət” və “Ağalı kəndi” – ibarət olan “SİMA Missiyası” kitabı uşaqlara rəqəmsal identifikasiya, texnologiyanın gələcəyimizdə rolu və Azərbaycanın ağıllı kənd konsepsiyası barədə sadə və maraqlı dildə məlumatlar verir.
Kitabın təqdimat mərasimində müxtəlif dövlət qurumlarının təmsilçiləri, incəsənət xadimləri və internat məktəbində təhsil alan uşaqlar iştirak ediblər. Tədbirin açılış nitqini edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müşaviri Rəşad Bayramov texnologiyadan təkcə informasiya mənbəyi kimi deyil, həm də cəmiyyətə fayda verməyin bir yolu kimi istifadə etməyin əhəmiyyətini vurğulayıb. Daha sonra “Zəfər” teatrının balaca aktyor heyəti tərəfindən kitabın əhəmiyyətini əks etdirən kiçik tamaşa nümayiş etdirilib.
Oxucular üçün daha əyləncəli olması məqsədilə müxtəlif illüstrasiyalarla zənginləşdirilən və “TEAS Press” nəşriyyatı tərəfindən 1500 tirajla çap edilən kitab internat məktəbləri, uşaq evləri və ümumi təhsil məktəblərinin ibtidai sinif şagirdlərinə pulsuz şəkildə təqdim olunacaq.
“AzInTelecom” üçün azyaşlıların, xüsusilə də valideyn himayəsindən məhrum qalmış uşaqların təhsili və inkişafı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Şirkət bu istiqamətdəki dəstəyini hər zaman davam etdirəcək və korporativ sosial məsuliyyət layihələrinin həyata keçirilməsi üçün təşəbbüs göstərəcəkdir.

Joint project of AzInTelecom and the Azerbaijan Children’s Fund — “SİMA mission” book launched
“AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding, and the Azerbaijan Children’s Fund, the technological fairy tale book titled “SİMA mission” has been officially presented to the public.
The book was developed with the aim of enhancing digital literacy among primary school students, instilling safe internet usage habits, and promoting the correct use of modern technologies. The authors of the publication are Zahra Badalbeyli, a member of the Azerbaijan Writers’ Union and public figure, and young writer Said Riad. Consisting of three stories — “Getting Acquainted,” “Journey to the Future,” and “Aghali Village” — “SİMA mission” introduces children, in a simple and engaging manner, to digital identification, the role of technology in shaping the future, and Azerbaijan’s smart village concept.
The book presentation ceremony was attended by representatives of various government institutions, cultural figures, and children studying at boarding schools. Delivering the opening speech, advisor to the minister of digital development and transport Rashad Bayramov emphasized the importance of using technology not only as a source of information but also as a means of contributing to society. The event continued with a short theatrical performance by young actors from the “Zafar” Theatre, highlighting the significance of the book.
To make the reading experience more engaging, the book was enriched with illustrations and published by TEAS Press with a print run of 1,500 copies. The publication will be distributed free of charge to primary school students in boarding schools, orphanages, and general education institutions.
AzInTelecom places special importance on the education and development of children, particularly those deprived of parental care. The company will continue to support initiatives in this area and actively promote the implementation of corporate social responsibility projects.