Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən azərbaycanlı startap təsisçisi Babək İsmayıl EY Entrepreneur Of The Year UK 2026 müsabiqəsinin London üzrə regional finalçıları sırasına seçilib. O, ölkə üzrə seçilən 90 sahibkar arasında yer alıb. London isə proqramın ən rəqabətli kateqoriyalarından biri hesab olunur. Böyük Britaniya üzrə yekun mərhələyə 10 sahibkar vəsiqə qazanacaq və ümumi qalib 2026-cı ilin noyabrında elan ediləcək.
Babək İsmayıl Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən OneDome startapının qurucusu və baş icraçı direktorudur. 2017-ci ildə yaradılan OneDome daşınmaz əmlak, ipoteka, hüquqi sənədləşmə, sığorta və əməliyyat idarəçiliyini vahid rəqəmsal platformada birləşdirir. Şirkətin məqsədi Böyük Britaniyada mürəkkəb və parçalanmış ev alqı-satqısı prosesini sadələşdirməkdir.
Startap indiyədək ümumilikdə 40 milyon dollara yaxın investisiya cəlb edib. Son investisiya raundunda şirkət 25 milyon dollar vəsait əldə edib. Bundan əvvəl isə Böyük Britaniyanın dövlətə məxsus Channel 4 televiziya kanalından media-for-equity modeli çərçivəsində 7,5 milyon funt sterlinq investisiya alıb.
Hazırda platforma aylıq təxminən 1 milyard funt sterlinq həcmində ipoteka əməliyyatlarını idarə edir və 500-dən çox brokerlə əməkdaşlıq edir. OneDome 2023-cü ildə onlayn ipoteka brokeri Trussle-ı satın alaraq bazardakı mövqeyini daha da gücləndirib. Şirkət Deloitte Fast 50 və Sunday Times Tech 100 reytinqlərində də Böyük Britaniyanın ən sürətlə böyüyən texnologiya şirkətləri sırasında yer alıb.

Babek Ismail was named Entrepreneur of the Year in the UK
Babek Ismayil, the founder of an Azerbaijani startup based in the UK, has been selected as a London regional finalist in the EY Entrepreneur Of The Year UK 2026 competition. He was among 90 entrepreneurs selected across the country. London is considered one of the most competitive categories in the program. 10 entrepreneurs will qualify for the final stage across the UK, and the overall winner will be announced in November 2026.
Babek Ismayil is the founder and CEO of UK-based startup OneDome. Founded in 2017, OneDome combines real estate, mortgages, legal documentation, insurance and transaction management on a single digital platform. The company aims to simplify the complex and fragmented process of buying and selling a home in the UK.
The startup has attracted a total of nearly $40 million in investment so far. The company received $25 million in its latest investment round. It previously received a £7.5m investment from UK state-owned Channel 4 in a media-for-equity deal.
The platform currently handles around £1bn of mortgage transactions per month and works with over 500 brokers. OneDome further strengthened its market position by acquiring online mortgage broker Trussle in 2023. The company is also listed among the UK’s fastest-growing technology companies in the Deloitte Fast 50 and Sunday Times Tech 100.