Apple Hindistanda bərpa olunan enerji layihələrinə investisiya edir
Apple Hindistanda bərpa olunan enerji layihələrinin genişləndirilməsi üçün yeni investisiya planını açıqlayıb. Şirkət mayın 7-də bildirib ki, Hindistanın enerji şirkəti CleanMax ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ilkin mərhələdə 1 milyard rupi, yəni təxminən 10,5 milyon dollar sərmayə yatıracaq.
Layihə çərçivəsində Hindistanda 150 meqavatdan artıq yeni bərpa olunan enerji gücünün yaradılması nəzərdə tutulur. Apple daha əvvəl də CleanMax ilə birlikdə ofisləri və pərakəndə mağazalarını enerji ilə təmin edən damüstü günəş enerjisi layihələrində əməkdaşlıq edib.
Şirkət həmçinin WWF-India ilə birlikdə tullantıların idarə olunması və təkrar emal layihələrini dəstəklədiyini açıqlayıb. Bununla yanaşı, Apple təsir investoru Acumen ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində yaşıl texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərən altı erkən mərhələ startapını maliyyələşdirir.

Apple invests in renewable energy projects in India
Apple has announced a new investment plan to expand its renewable energy projects in India. The company said on May 7 that it will invest an initial 1 billion rupees, or about $10.5 million, in partnership with Indian energy company CleanMax.
The project is expected to create more than 150 megawatts of new renewable energy capacity in India. Apple has previously partnered with CleanMax on rooftop solar projects that power its offices and retail stores.
The company also announced that it is supporting waste management and recycling projects with WWF-India. In addition, Apple is funding six early-stage startups working in green technology in partnership with impact investor Acumen.