“Baktelecom” və “Nokia” Bakıda 10 Gbit/s və daha yüksək sürətdə xidmətlər təqdim edəcək
Azərbaycanın dövlət operatoru “Bakı Telefon Rabitəsi” MMC (Baktelecom) ölkənin kommersiya yönümlü XGS-PON (10G PON) xidmətini təqdim etmək üçün telekommunikasiya texnologiyaları sahəsində qlobal şirkət olan “Nokia” ilə əməkdaşlığa başlayıb.
məkdaşlıq çərçivəsində bu ilin mart ayından etibarən ev təsərrüfatları və biznes subyektlərinə XGS-PON həlli vasitəsilə genişzolaqlı və yüksəksürətli internet xidmətlərinin təqdim edilməsi üçün şəbəkənin qurulmasına başlanılıb.
Texnoloji innovasiyalarda müştəriyə fokuslanmağı prioritetləşdirən “Baktelecom” tərəfindən ötən ilin iyun ayında laborator mühitdə texniki infrastruktur yaradılıb. Layihənin tətbiqi üçün fərqli model mobil cihaz və noutbuklarda müxtəlif tezliklər və kanal genişliyində edilən testlər uğurla nəticələnib və 1 Gbit/s sürət əldə edilib.
“Baktelecom” “Nokia”nın XGS-PON fiber-optik infrastrukturundan istifadə etməklə ilkin mərhələdə 1 Gbit/s-ə qədər sürət üzərindən tariflərin formalaşdırılmasını və bazara təqdim edilməsini hədəfləyir. Belə ki, “Nokia”nın “Quillion” çipseti ilə təchiz edilmiş 25G PON həlli eyni fiber-optik kabel üzərindən GPON və XGS-PON ilə birlikdə işləyir. Bu, “Baktelecom”a, müştərilərinə gələcəkdə 10 Gbit/s və daha yüksək sürətdə xidmətlər təqdim etmək üçün mövcud fiber şəbəkəsindən istifadə imkanı verir.
“Baktelecom” MMC-nin baş direktoru vəzifəsini icra edən Tural Pirverdiyev xidmət standartlarının yüksəldilməsinin hər zaman prioritet olduğunu vurğulayaraq bildirib: “Ölkəmizdə gedən rəqəmsal transformasiya prosesinin bir hissəsi olaraq müştərilərimizə gələcəkdə daha yüksək sürətdə xidmətlər təqdim etmək üçün apardığımız işlər çərçivəsində “Nokia”nın XGS-PON həlli ilə dəyərli müştərilərimizin həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi və kommersiya baxımından yüksəksürətli bağlantı təqdim etmək vədimizi yerinə yetiririk”.
“Nokia”nın Avropa ofisinin Genişzolaqlı şəbəkələr infrastrukturu üzrə vitse-prezidenti Bjorn Capens öz növbəsində qeyd edib ki, “Baktelecom” sabit şəbəkə həlli ilə etibarlı, yüksəksürətli qoşulma tələb edən yeni xidmətlər və proqramlar təqdim etmək üçün müştərilərinin artan genişzolaqlı internet tələblərinə çevik cavab verə bilər.
““Baktelecom”un şəbəkəsi dayanıqlı olacaq və bu, mövcud fiber şəbəkəsindən istifadə etməklə gələcəkdə onu 25G PON-a yüksəltmək imkanı verəcək”, - deyə o vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “Baktelecom” Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən “Onlayn Azərbaycan” layihəsinin əsas tərəfdaşlarındandır. Ümumilikdə ölkə üzrə 2,29 milyona yaxın ev təsərrüfatının genişzolaqlı internetə çıxış imkanı yaradılıb. Bu, ölkədə mövcud olan ev təsərrüfatı və biznes subyektlərinin 78 faizini təşkil edir.
Layihənin icrasına başlanıldığı 2021-ci ildən etibarən Bakı şəhərində genişzolaqlı internetin əhatəsi 5 dəfə genişlənib və 0,99 milyona yaxın ev təsərrüfatı və biznes subyektinin genişzolaqlı internetə çıxış imkanı təmin edilib. Bu, paytaxtda mövcud ev təsərrüfatı və biznes subyektlərinin 90,2 faizini təşkil edir. Görülən işlərin 2024-cü ilin sonuna kimi yekunlaşacağı planlaşdırılır.

Nokia and Baktelecom deploy commercial XGS-PON services in Azerbaijan
Azerbaijan's state operator "Baku Telefon Rabitesi" LLC (Baktelecom) has started cooperation with Nokia, a global company in the field of telecommunication technologies, to introduce the country's commercially oriented XGS-PON (10G PON) service.
within the framework of cooperation, the construction of the network for providing broadband and high-speed internet services to households and business entities through the XGS-PON solution has been started since March of this year.
Baktelecom, which prioritizes focusing on the customer in technological innovations, created a technical infrastructure in a laboratory environment in June of last year. For the application of the project, the tests performed on different models of mobile devices and laptops at different frequencies and channel widths were successful and a speed of 1 Gbit/s was achieved.
"Baktelecom" aims to formulate and present to the market tariffs for speeds up to 1 Gbit/s at the initial stage using Nokia's XGS-PON fiber-optic infrastructure. Thus, Nokia's 25G PON solution equipped with the Quillion chipset works together with GPON and XGS-PON over the same fiber-optic cable. This allows Baktelecom to use its existing fiber network to provide services at 10 Gbit/s and higher speeds in the future.
Tural Pirverdiyev, acting CEO of "Baktelecom" LLC, emphasized that the improvement of service standards is always a priority and said: "As part of the digital transformation process taking place in our country, within the scope of our work to provide services to our customers at a higher speed in the future, Nokia's XGS- With the PON solution, we are fulfilling our promise to improve the quality of life of our valued customers and provide high-speed connectivity from a commercial point of view."
Bjorn Capens, Vice President of Broadband Networks Infrastructure of Nokia's European office, noted that Baktelecom can flexibly respond to the growing broadband internet demands of its customers to provide new services and applications that require reliable, high-speed connectivity with a fixed network solution. .
"Baktelecom's network will be stable, and this will give an opportunity to upgrade it to 25G PON in the future using the existing fiber network," he stressed.
It should be noted that "Baktelecom" is one of the main partners of the "Online Azerbaijan" project implemented by the Ministry of Digital Development and Transport. In total, around 2.29 million households across the country have access to broadband Internet. This makes up 78 percent of households and business entities in the country.
Since 2021, when the implementation of the project began, the coverage of broadband Internet in Baku has expanded 5 times, and about 0.99 million households and business subjects have been provided with access to broadband Internet. This is 90.2 percent of the existing household and business entities in the capital. The works are planned to be completed by the end of 2024.