Bu mühüm strateji razılaşma, Cənubi Koreya Prezidenti Li Çje Myunun (Lee Jae Myung) BƏƏ-yə rəsmi səfəri zamanı elan edilib.
Samsung Electronics və SK Hynix kimi qlobal yarımkeçirici liderlərin vətəni olan Cənubi Koreya, ABŞ tariflərinin yaratdığı qeyri-müəyyən iqtisadi mühitdə inkişafı davam etdirmək üçün süni intellekt sahəsinə böyük önəm verir. İmzalanan strateji çərçivə sazişinə əsasən, iki ölkə süni intellekt investisiyaları, infrastrukturun qurulması, təchizat zəncirinin möhkəmləndirilməsi və elmi-tədqiqat işləri üzrə əməkdaşlığı dərinləşdirəcək.
"Stargate": Dünyanın Ən Böyük AI Mərkəzi ABŞ Prezidenti Donald Trampın vasitəçiliyi ilə reallaşan "Stargate UAE" layihəsi, ABŞ hüdudlarından kənarda yaradılacaq ən böyük süni intellekt məlumat mərkəzləri kompleksi hesab olunur. Layihənin 1 giqavat gücündə olan ilk mərhələsi BƏƏ-nin dövlət dəstəkli "G42" şirkəti tərəfindən idarə olunur. Tərəfdaşlar siyahısında isə ABŞ-ın OpenAI, Oracle, Nvidia, Cisco şirkətləri və Yaponiyanın SoftBank Qrupu yer alır.
Maraqlı məqam odur ki, Cənubi Koreyanın texnologiya nəhəngləri Samsung və SK Hynix hələ oktyabr ayında OpenAI-nin "Stargate" məlumat mərkəzlərini yüksək sürətli yaddaş çipləri ilə təmin etmək üçün ilkin razılaşmalar imzalamışdılar. Bu yeni dövlətlərarası saziş isə həmin əməkdaşlığı daha rəsmi və geniş müstəviyə daşıyır.

This major strategic agreement was announced during South Korean President Lee Jae Myung’s official visit to the United Arab Emirates.
As the home of global semiconductor leaders such as Samsung Electronics and SK Hynix, South Korea places significant importance on advancing artificial intelligence to maintain economic growth amid the uncertainty created by U.S. tariffs. Under the newly signed strategic framework agreement, the two countries will deepen cooperation in AI investments, infrastructure development, supply chain strengthening, and research and development.
The “Stargate UAE” project, facilitated by U.S. President Donald Trump, is considered the largest artificial intelligence data center complex ever built outside the United States. The first phase — a 1-gigawatt facility — is managed by the UAE state-backed company G42. Its partners include major U.S. tech firms such as OpenAI, Oracle, Nvidia, Cisco, as well as Japan’s SoftBank Group.
Interestingly, South Korean tech giants Samsung and SK Hynix had already signed preliminary agreements in October to supply high-speed memory chips for OpenAI’s Stargate data centers. This new intergovernmental deal formalizes and significantly expands that cooperation.