Cənubi Koreya prokurorları "Samsung" şirkətinin rəhbəri Cey Li`yə 5 il həbs cəzası istəyib
Cənubi Koreya prokurorları bazar ertəsi "Samsung Electronics"in rəhbəri Cey Y. Li üçün beş il həbs cəzası və 500 milyon Cənubi Koreya Vonu (375,000 ABŞ dolları) dəyərində cərimə tələbi ilə apelyasiya məhkəməsində çıxış ediblər. Bu apelyasiya işi, Li və 13 keçmiş "Samsung" rəhbərinin 2015-ci ildə "Samsung"un törəmə şirkətlərinin birləşdirilməsi ilə əlaqədar səhm qiymətlərinin manipulyasiyası və mühasibat fırıldağında ittihamdan bəraət etməsindən 10 ay sonra baş tutub. Apelyasiya işi üzrə qərarın 2025-ci ilin yanvar və ya fevral aylarında verilməsi gözlənilir. Bu barədə yerli media məlumat yayıb.
Məhkəmə iki əsas səbəbdən mühüm əhəmiyyət daşıyır. Birincisi, bu, yaddaş çiplərinin istehsalında lider olan "Samsung"un mənfəətlərin azalması ilə üzləşdiyi çətin dövrə təsadüf edir. İkincisi, bu iş Cənubi Koreyada korporativ strukturların tədricən yenidən qurulmasının bir göstəricisidir və bu dəyişikliklər yalnız qlobal elektronika istehlakçısı şirkətlərə deyil, həm də Koreyanın texnologiya ekosistemindəki, o cümlədən startap sahəsində rəqabətə geniş təsir göstərə bilər.
Prokurorlar həmçinin bazar ertəsi çıxışlarında qeyd ediblər: “Təqsirləndirilən şəxs, şirkətin idarəetməsinin varisliyi üçün kapital bazarının təməlini zədələdi... Bu iş üzrə qərar gələcəkdə çebol şirkətlərinin (Cənubi Koreyada ailə tərəfindən idarə olunan iri biznes qrupları) yenidən qurulması və mühasibat uçotuna dair istinad nöqtəsi olacaq."
Prokurorlar əlavə ediblər ki, əgər təqsirləndirilən şəxslərə güzəşt edilsə, proses qanunsuz və təcili üsullarla həyata keçirilərək onların maraqlarını prioritetləşdirəcək.
Cənubi Koreya prokurorları uzun illərdir ki, Li`nin əleyhinə fəaliyyət göstərirlər. Ötən ilin noyabr ayında da prokurorlar, kapital bazarına dair qanunları pozduğuna görə Li`nin beş il həbs cəzasına məhkum edilməsini və 500 milyon Cənubi Koreya Vonu cərimə edilməsini tələb etmişdilər. Bu iddialar, 2015-ci ildə "Samsung"un 8 milyard dollar dəyərində törəmə şirkətlərinin birləşdirilməsi ilə əlaqəli idi. Prokurorlar, bu birləşdirilmənin Li`yə "Samsung"un idarəetmə hüquqlarını ələ keçirməkdə kömək etdiyini irəli sürüblər.
Li, 2023-cü ilin noyabr ayında keçirilən məhkəmə prosesində qanun pozuntularını rədd edib və birləşdirmə prosesinin şirkətin standart əməliyyat prosedurlarına uyğun olduğunu bəyan edib.
2020-ci ilin sentyabr ayında, o zaman "Samsung Electronics"in sədr müavini olan Li və digər keçmiş "Samsung rəhbərləri", "Cheil Industries" ) və "Samsung C&T" şirkətlərini birləşdirərək 2015-ci ildə texnologiya nəhənginin idarəetmə hüquqlarını ələ keçirməkdə ittiham olunmuşdular.
Onlar həmçinin, "Cheil və Samsung C&T"nin səhm qiymətlərini süni şəkildə artırmaqda və "Cheil-"in əhəmiyyətli paya sahib olduğu "Samsung Biologics"də mühasibat fırıldağı törətməkdə ittiham olunublar. Prokurorlar, birləşdirmənin Li`nin idarəetmə hüquqlarını möhkəmləndirmək üçün strategiya olduğunu irəli sürüblər.

27 November 2024 01:36
South Korean prosecutors sought a five-year prison sentence and a 500 million KRW fine, equivalent to $375,000, for Samsung Electronics chief Jay Y. Lee at an appeals court on Monday. The appeals case comes 10 months after Lee and 13 former Samsung executives were originally acquitted of manipulating stock prices and committing accounting fraud in connection with the merger of Samsung subsidiaries in 2015, a merger that increased his control over the tech giant.
A decision on the appeals case is expected to be delivered sometime between January and February 2025, according to a local media outlet.
The hearing is significant for two reasons. First, it comes amid a tough period for Samsung, the leading maker of memory chips, as the company navigates slowing profits. Second, it’s a signal of how the country is slowly working to reform how corporates are structured, which will have a lot of ramifications not just for the global consumer electronics based out of the country, but also competition in Korea’s technology ecosystem more widely, including its startups.
The prosecutors said on Monday: “The defendant damaged the capital market’s foundation for the group’s succession… The ruling in this case will serve as a reference point for restructuring chaebol companies, [which is a large, family-controlled business conglomerate in South Korea], and accounting in the future.”
If the defendants are granted leniency, the merger will be carried out in a manner that prioritizes their interests by resorting to unlawful and expedient means without hesitation, the prosecutors added.
South Korean prosecutors have been after Lee for years now. In November of last year, they called for Lee to be sentenced to five years in jail and fined 500 million KRW (the same requests they made today) over charges of violating the Capital Market Act related to an $8 billion merger of Samsung affiliates in 2015. They claimed that the merger assisted Lee in gaining control of the Korean electronics company.
Lee refuted the misconduct allegations during the November 2023 hearing and asserted that the merger process was within the scope of standard operational procedures for the company.
In September 2020, Lee, then the vice chair of Samsung Electronics, along with other former Samsung executives were indicted for advocating the merging of Cheil Industries, Samsung’s textile affiliate, with Samsung C&T, its construction unit, to take over the tech giant’s management controls in 2015.
They were also accused of inflating the stock price of Cheil and Samsung C&T and fraudulent accounting at Samsung Biologics, in which Cheil held a significant stake, as part of the same case. The prosecution claimed that Samsung had a strategy to merge that helped Lee solidify his control and take over management rights.