Planımız ilk mərhələdə təxminən 50 startapa ilkin yatırım etmək idi. Bundan sonra isə həmin 50 layihə arasından ən perspektivli 5-10 startapa əlavə yatırım etmək niyyətindəyik.
Bu barədə AZƏRTAC-a müsahibəsində “Caucasus Ventures”in rəhbəri və qanuni təmsilçisi Məmməd Kərim deyib.
“Bu yanaşma dünya praktikasında “follow-on investment” kimi tanınır. (Follow-on investment (əlavə sərmayə) — əvvəlcədən investisiya qoyulmuş bir şirkətə, mövcud investorlar tərəfindən verilən əlavə fonddur – red.)
Bundan başqa, hazırda ikinci fond üzərində də düşünürük. Bu dəfə investor bazamızı genişləndirərək Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan kimi ölkələrdən də sərmayədarları cəlb etməyi planlaşdırırıq. Məqsədimiz çoxmillətli, beynəlxalq səviyyədə tanınan fond yaratmaqdır. Əsas hədəfimiz, dediyim kimi, ikinci fondun yaradılması və daha beynəlxalq platforma qurmaqdır. Eyni zamanda mövcud portfeldəki ən uğurlu layihələrə əlavə yatırımlar edəcəyik. Digər tərəfdən, maarifləndirmə işlərinə də daha çox diqqət yetirmək istəyirik. Xaricdə uğur qazanmış azərbaycanlı təsisçiləri daha çox tanıtmaq, onların təcrübəsini bölüşmək vacibdir. Bu, həm gənclərə motivasiya verir, həm də ekosistemin inkişafını sürətləndirir”, - deyə Məmməd Kərim qeyd edib.

Our plan in the first stage was to invest in about 50 startups. After that, we aim to make additional investments in the 5–10 most promising projects among them.
The head and legal representative of “Caucasus Ventures,” Mammad Karim, said this in an interview with AZERTAC.
“This approach is known worldwide as ‘follow-on investment.’ (Follow-on investment means giving extra funding to a company where investors had already invested before – ed.).
In addition, we are now also thinking about creating a second fund. This time, we plan to expand our investor base and attract investors from countries like Türkiye, Kazakhstan, and Uzbekistan. Our goal is to build a multinational, internationally recognized fund.
As I said, our main target is to create the second fund and establish a more international platform. At the same time, we will continue to make extra investments in the most successful projects from our current portfolio.
On the other hand, we also want to pay more attention to awareness-raising. It is important to introduce successful Azerbaijani founders abroad and share their experiences. This not only motivates young people but also helps the ecosystem grow faster,” Mammad Karim noted.