Çin hökuməti onlayn oyunlara məhdudiyyət tətbiq edir
Çin hökuməti onlayn kompüter oyunlarına vaxt və pul xərclənməsinə məhdudiyyətlər qoymağı planlaşdırır. Milli Mətbuat və Nəşrlər Administrasiyası (NPPA) tərəfindən açıqlanan qaydalar layihəsi onlayn oyun nəşriyyatlarının istifadəçilərin oyundaxili alışlarına, gündəlik girişlərinə və oyunda keçirdikləri vaxta məhdudiyyətlər qoyacağını nəzərdə tutur. Bildirilir ki, bu məhdudiyyətlər “məntiqsiz xərcləmə davranışına” nəzarət etmək məqsədi daşıyır. Həmçinin "milli təhlükəsizliyə təhlükə yaradan" və "milli reputasiya və maraqlara xələl gətirən" oyun məzmununun qadağan ediləcəyi vurğulanır.
Çində onlayn oyun bazarının əsas oyunçuları olan Tencent və NetEase şirkətlərinin səhmləri qanun layihəsinin elanından sonra dəyərini itirib.
668 milyon onlayn istifadəçisi ilə dünyanın ən böyük onlayn oyun bazarı olan ölkədə oyundaxili xərclərin məhdudlaşdırılmasının nəşriyyatların və developer şirkətlərin gəlirlərini azaldacağı proqnozlaşdırılır.
Çində 2021-ci ildə edilən tənzimləmə ilə 18 yaşından aşağı olanların onlayn oyun vaxtı cümə, həftə sonları və bayram günlərində gündə 1 saatla məhdudlaşdırılmışdı. Digər tərəfdən, Çin Kiber Məkan İdarəsi (CAC) bu il 18 yaşından kiçik olanlar üçün mobil internet tətbiqlərinə girişi məhdudlaşdıran qaydaları açıqlayıb.

27 December 2023 17:47
The Chinese government plans to impose restrictions on spending time and money on online computer games. The draft rules released by the National Press and Publications Administration (NPPA) stipulate that online game publishers will impose limits on users' in-game purchases, daily logins and time spent in-game. The restrictions are said to be aimed at controlling "irrational spending behaviour". It also emphasizes that game content that "endangers national security" and "damages national reputation and interests" will be banned.
Shares of Tencent and NetEase, major players in China's online gaming market, fell after the bill was announced.
In the country, which is the world's largest online gaming market with 668 million online users, restrictions on in-game spending are predicted to reduce revenues for publishers and developer companies.
Under China's 2021 regulation, online gaming time for under-18s was limited to 1 hour per day on Fridays, weekends and holidays. On the other hand, the Cyberspace Administration of China (CAC) this year announced regulations restricting access to mobile internet applications for those under 18 years of age.