Çin şirkəti BYD 2023-cü ilin son üç ayında Elon Maskın Tesla avtomobillərindən daha çox elektrikli avtomobil satıb. Bazar ertəsi BYD 2023-cü ilin son rübündə yalnız akkumulyatorla işləyən 526,000 avtomobil satdığını açıqlayıb. 2023-cü ildə Teslanın satış sayı BYD-nin satış sayından azdı.
Tesla 2023-cü ilin son üç ayında 484,500 və bütövlükdə il ərzində 1,8 milyon elektrik avtomobili tədarük etdiyini açıqlayıb. İlin sonundakı performans analitiklərin gözlədiyindən daha yaxşı olub, çünki satışlar 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 20% artıb.
Keçən yanvarda Mask demişdi ki, Tesla 2023-cü ildə iki milyon tədarük əldə etmək potensialına malikdir. Firma alıcıları cəlb etmək üçün qiymətləri də dəfələrlə aşağı salmışdı.
2023-cü il ərzində Shenzen mərkəzli BYD 3 milyondan çox yeni enerji daşıyan avtomobil satdı (NEV), bura yalnız akkumulyatorla işləyən avtomobillər və hibridlər daxildir.
Ümumi satışlarının demək olar ki, 1,6 milyonunu yalnız akkumulyatorla işləyən avtomobillər təşkil edib.
BYD-nin baş icraçı direktoru Wang Chuanfu 1995-ci ildə Şençjendə əmisi oğlu ilə birlikdə BYD-ni qurub.
Şirkət smartfonlar, noutbuklar və digər elektronikalarda istifadə olunan təkrar doldurulan batareyaların istehsalçısı kimi daha bahalı Yapon idxalı ilə rəqabət aparan bir şirkət kimi tanınıb.
Analitiklər deyirlər ki, BYD böyüməsini orijinal biznesinə - batareyalara borcludur. Onlar EV-nin ən bahalı hissələri arasındadır və onları daxili vəziyyətə gətirmək BYD-yə çoxlu pul qənaət edir.
BYD-nin bir çox rəqibləri batareyalar üçün üçüncü tərəf istehsalçılarına etibar edirlər.
BYD-nin akkumulyator biznesi ona 2023-cü ilin sonunda qiymətləri kəskin şəkildə endirmək üçün çeviklik verməyə kömək etdi və təkcə dekabr ayında 70% artan satışları qaldırdı.

03 January 2024 18:29
Chinese company BYD sold more electric cars in the last three months of 2023 than Elon Musk's Tesla cars.
On Monday, BYD announced that it sold 526,000 battery-only vehicles in the last quarter of 2023.
In 2023, Tesla's sales numbers were less than BYD's sales numbers.
Tesla announced that it delivered 484,500 electric cars in the last three months of 2023 and 1.8 million for the year as a whole. Year-end performance was better than analysts expected, as sales rose 20% compared to the same period in 2022.
Last January, Musk said Tesla had the potential to reach two million deliveries by 2023. The company has repeatedly reduced prices to attract buyers.
By 2023, Shenzhen-based BYD has sold more than 3 million new energy vehicles (NEVs), including battery-only vehicles and hybrids.
Almost 1.6 million of its total sales were made up of battery-powered cars alone.
BYD CEO Wang Chuanfu founded BYD with his cousin in Shenzhen in 1995.
The company has become known as a maker of rechargeable batteries used in smartphones, laptops and other electronics, competing with more expensive Japanese imports.
Analysts say BYD owes its growth to its original business - batteries. They are among the most expensive parts of an EV, and bringing them in-house saves BYD a lot of money.
Many of BYD's competitors rely on third-party manufacturers for batteries.
BYD's battery business helped give it the flexibility to cut prices sharply at the end of 2023, and posted a 70% increase in sales in December alone.