22 Noyabr 2024 16:34
"The Information" bildirib ki, "ChatGPT"nin yaradıcısı "OpenAI" yaxın zamanda öz çatbotunu da birləşdirəcəyi veb-brauzer hazırlamağı nəzərdən keçirib. Həmçinin bildirilib ki, veb-brauzer funksiyasını dəstəkləmək üçün sazişlər müzakirə edilib və ya bağlanıb.
Məlumata görə, "OpenAI" brauzer məhsulu barədə "Conde Nast", "Redfin", "Eventbrite" və "Priceline" kimi vebsayt və tətbiq tərtibatçıları ilə danışıb və veb-brauzer məhsullarının prototiplərini və dizaynlarını görən mənbələrə istinad edib.
Bu addım, Səm Altmanın rəhbərlik etdiyi şirkəti, veb-brauzer və axtarış bazarının böyük hissəsinə nəzarət edən "Google" ilə rəqabətə girməsinə səbəb ola bilər. "OpenAI" artıq "SearchGPT" sistemi ilə axtarış bazarına daxil olub.
"Google"un sahibi "Alphabet" "ChatGPT"nin 2022-ci ilin sonunda istifadəyə verilməsindən sonra öz generativ süni intellekt çatbotu olan "Gemini"ni təqdim edərək süni intellekt sahəsində gücünü artırmağa çalışır.
"Alphabet"in səhmləri cümə axşamı təxminən 5% dəyər itirdikdən sonra uzun müddətli ticarətdə təxminən 1% aşağı düşüb.
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi "Google"un onlayn axtarış bazarındakı monopoliyasını dayandırmaq üçün "Chrome" brauzerini satmalı olduğunu irəli sürdükdən sonra "Google"un veb-brauzer bazarındakı üstünlüyü təhlükə altına düşüb.
"The Information"ın məlumatına görə, "OpenAI" həmçinin, "Google"un əsas iş ortaqlarından biri olan "Samsung" tərəfindən istehsal edilən cihazlarda süni intellekt funksiyalarını dəstəkləmək barədə müzakirələr aparıb.
Şirkət artıq "OpenAI" texnologiyasından istifadə edərək "iPhone"ların yeni cihazlarında "Apple Intelligence" funksiyalarını təmin edən "Apple" şirkəti ilə tərəfdaşlıq edir.
Lakin "The Information" xəbər verir ki, "OpenAI"in veb-brauzeri istifadəyə verməsi hələ çox uzaqdır.

OpenAI considers taking on Google with browser
Nov 21 (Reuters) - ChatGPT-creator OpenAI has recently considered developing a web browser that would combine with its chatbot and separately discussed or struck deals to power search features, the Information reported on Thursday.
OpenAI has spoken about the search product with website and app developers such as Conde Nast, Redfin, Eventbrite and Priceline, the report said, citing people who have seen prototypes or designs of the products.
The move could pit the Sam Altman-led company against Google, which commands the lion's share of the browser and search market. OpenAI has already entered the search market with SearchGPT.
Google-owner Alphabet (GOOGL.O), opens new tab has been trying to boost its AI heft since ChatGPT's launch in late 2022, answering back with its own generative AI chatbot, Gemini, last year.
Shares of Alphabet were down around 1% in extended trading, after closing around 5% lower on Thursday.
Google's dominance in the browser market became precarious after the U.S. Department of Justice argued that the company should sell its Chrome browser to end its monopoly on online search.
OpenAI has also discussed powering artificial intelligence features on Samsung-made (005930.KS), opens new tab devices, a key business partner of Google, the Information report said, citing people who were briefed about the situation.
The company already has a partnership with Apple (AAPL.O), opens new tab, whereby the iPhone maker's "Apple Intelligence" features on new devices are powered using the technology from OpenAI.