Azərbaycanlı təsisçilər tərəfindən qurulan və hazırda İstanbulda fəaliyyət göstərən startap Corpowid, Colin’s ilə strateji əməkdaşlığa başlayıb. Bu tərəfdaşlıq çərçivəsində Colin’s-in Azərbaycan üzrə rəsmi onlayn platformasının əlçatanlığı artırılaraq, fiziki məhdudiyyətləri olan istifadəçilər üçün daha rahat və inklüziv istifadə təcrübəsi yaradılacaq.
Layihə beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmuş Veb Əlçatanlıq Təlimatları (WCAG) və Amerika Əlillər Aktı (ADA) kimi standartlara uyğun hazırlanır. Bu standartlar görmə, eşitmə və hərəkət məhdudiyyətli şəxslərin rəqəmsal məzmundan asanlıqla yararlana bilməsini təmin edir və onlayn platformaların hər kəs üçün əlçatan olmasını məqsəd qoyur.
Corpowid yalnız veb saytların əlçatanlığını təmin etməklə kifayətlənmir, eyni zamanda saytın sürət optimizasiyası, istifadəçi təcrübəsinin (UX) yaxşılaşdırılması və axtarış motorlarındakı (SEO) görünürlüyün artırılması kimi texniki dəstək xidmətləri də göstərir.
Corpowid 2024-cü ildə fəaliyyətə başlamış və həmin ilin İstanbul Teknik Universiteti İTÜ Arı Teknokent tərəfindən təşkil olunan BigBang Startup Challenge yarışmasında 7,400-dən çox startap arasından seçilərək finala çıxmışdır. Bu yarışmada Corpowid ən çox dəstək alan 7-ci startap olaraq 2 milyon Türk lirəsindən artıq mükafat qazanmışdır. 2024-cü ildən etibarən Corpowid 5 ölkədə 100-dən çox müştəriyə xidmət göstərməkdədir.
Corpowid-un həmtəsisçisi qeyd edir:
“Biz inanırıq ki, texnologiya hər kəs üçün olmalıdır. Colin’s ilə birgə bu layihə vasitəsilə, rəqəmsal dünyada bərabərliyi və inklüzivliyi genişləndirməkdən qürur duyuruq.”
Colin’s üçün bu təşəbbüs, şirkətin sosial məsuliyyət strategiyasının mühüm hissəsidir və marka üçün yeni bir bazarda müsbət imic və istifadəçi məmnuniyyəti təmin edir.

Colin’s and Azerbaijani startup Corpowid have started a collaboration in the field of digital inclusivity
28 July 2025 18:10
214 views
Corpowid, a startup founded by Azerbaijani entrepreneurs and currently operating in Istanbul, has entered into a strategic partnership with Colin’s, a well-known international fashion brand. Within the framework of this collaboration, Colin’s official online platform for Azerbaijan will be enhanced to improve accessibility, creating a more inclusive and user-friendly experience for people with physical disabilities.
The project is developed in accordance with internationally recognized standards such as the Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) and the Americans with Disabilities Act (ADA). These standards ensure that individuals with visual, hearing, and mobility impairments can easily access digital content and that online platforms are accessible to everyone.
Corpowid goes beyond just ensuring website accessibility; it also provides technical support services including site speed optimization, improving user experience (UX), and enhancing search engine visibility (SEO).
Founded in 2024, Corpowid was selected from over 7,400 startups to reach the finals of the BigBang Startup Challenge organized by Istanbul Technical University’s ITU Arı Teknokent. The startup ranked 7th among the most supported startups, winning over 2 million Turkish Liras in prizes. Since 2024, Corpowid has been serving over 100 clients across 5 countries. The startup’s co-founders are Elmir Hesenli and Ayten Mammadova.
Elmir Hesenli, co-founder of Corpowid, states:
“We believe technology should be for everyone. Through this project with Colin’s, we are proud to promote equality and inclusivity in the digital world.”
For Colin’s, this initiative is a key part of their corporate social responsibility strategy, helping the brand establish a positive image and enhance user satisfaction in a new market.