01 Avqust 2025 14:55
1 Avqust - Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü münasibəti ilə “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində rəqəmsal texnologiyalar sahəsində ana dilində biliklərə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi üçün bir neçə kurs dilimizə dublyaj olunub.
1 Avqust - Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü münasibəti ilə “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”da sənaye 4.0 və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində ana dilində biliklərə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addım atılıb. “Milli Proqram” çərçivəsində “Coursera” platformasında daha əvvəl təqdim edilən 10 ən çox tələb olunan kursla yanaşı, daha 5 kurs dilimizə dublyaj olunaraq istifadəçilərin ixtiyarına verilib. Beləliklə, hazırda 15 ən çox tələb olunan  kurs tam şəkildə ana dilimizdə təqdim olunur.
Eyni zamanda, süni intellektin dəstəyi ilə 2500-dən çox kursun Azərbaycan dilinə tərcüməsi təkmilləşdirilib, altyazılar redaktə olunub və daha təkmil şəkildə platformada yerləşdirilib.
Dublyaj olunan kurslar “DeepLearning.AI”, IBM, “Microsoft”, Stanford Universiteti və INSEAD kimi nüfuzlu texnologiya şirkətləri və təhsil müəssisələrinə məxsusdur.  Kurslar süni intellekt, maşın öyrənməsi, data analitikası, layihə və məhsul idarəetməsi, proqram mühəndisliyi, blokçeyn texnologiyaları və digər müasir sahələri əhatə edir.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Milli Proqram”ın məqsədi ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün sənaye 4.0 sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi, əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.
Azərbaycan vətəndaşları yaşından və yaşayış yerindən asılı olmayaraq bu imkandan yararlana bilərlər.
“MilliProqram” çərçivəsində “Coursera” platformasında dünyanın 350-yə yaxın nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətinin 12000-dən çox sahəvi kurs və təlimi istifadəçilər üçün əlçatandır.
Qoşulmaq istəyən vətəndaşlar https://form.4sim.gov.az linkindən keçid edərək qeydiyyatdan keçə bilərlər.
SOCAR,  “Pasha Holding”,  bp, JOCAP  və “Azerconnect Group” şirkətləri “Milli Proqram”ın əsas tərəfdaşlarıdır.

A number of courses on the “Coursera” platform have been dubbed into our native language
On August 1, in celebration of the Day of the Azerbaijani Alphabet and Language, several courses have been dubbed into Azerbaijani within the framework of the “4SI Academy” to expand access to knowledge in digital technologies in the native language.
As part of the “National Program” on August 1, a significant step was taken to broaden access to knowledge in Industry 4.0 and digital technologies in Azerbaijani. In addition to the 10 most in-demand courses previously offered on the “Coursera” platform under the National Program, 5 more courses have now been dubbed into Azerbaijani and made available to users. Thus, a total of 15 of the most popular courses are now fully presented in the Azerbaijani language.
At the same time, with the support of artificial intelligence, the translation of over 2,500 courses into Azerbaijani has been improved, subtitles have been edited, and the courses have been made more accessible on the platform.
The dubbed courses belong to reputable technology companies and educational institutions such as DeepLearning.AI, IBM, Microsoft, Stanford University, and INSEAD. These courses cover modern fields including artificial intelligence, machine learning, data analytics, project and product management, software engineering, blockchain technologies, and more.
The “National Program” is implemented jointly by the Analysis and Coordination Center for the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Education. Its goal is to accelerate the transition to a digital economy in the country by developing knowledge and skills in Industry 4.0, and to support the training of qualified personnel in this sector for the labor market.
Azerbaijani citizens, regardless of age or place of residence, can benefit from this opportunity.
Within the “National Program,” the “Coursera” platform provides users access to more than 12,000 specialized courses and trainings from nearly 350 prestigious universities and leading technology companies worldwide.
Citizens who wish to join can register via the following link: https://form.4sim.gov.az
SOCAR, Pasha Holding, bp, JOCAP, and Azerconnect Group are the main partners of the National Program.