Dalğaları enerjiyə çevirən startap 4,3 milyon funt investisiya aldı
Böyük Britaniyanın dalğa enerjisi sahəsində fəaliyyət göstərən “Caudal Energy” startapı 4,3 milyon funt sterlinq həcmində investisiya əldə edib. Maliyyələşdirməyə Oxford Science Enterprises (OSE) və Empirical Ventures rəhbərlik edib. Layihəyə həmçinin Zero Carbon Capital və Creator Fund kimi mövcud investorlar da qoşulub.
Bu investisiya Böyük Britaniyada son illərdə dalğa və dəniz enerjisi sahəsinə yönəlmiş ən iri institusional yatırımlardan biri hesab olunur. Şirkət bildirib ki, məqsəd enerji sistemlərində sabit və proqnozlaşdırılan bərpa olunan enerji mənbələrinin rolunu artırmaqdır.
2024-cü ildə “Porpoise Power” adı ilə təsis edilən startap Oksford Universitetinin professoru Adrian Tomasın hidrodinamika sahəsində araşdırmaları əsasında yaradılıb. “Caudal Energy” dəniz məməlilərinin quyruq üzgəclərinin hərəkət prinsipindən ilhamlanan yeni enerji texnologiyası hazırlayıb.
Startapın hazırladığı xüsusi oscillasiya edən qanad sistemi dəniz axınları ilə birlikdə işləyir. Şirkətin sözlərinə görə, bu texnologiya quraşdırmanı sadələşdirir, texniki xidmət xərclərini azaldır və enerji istehsalını daha sərfəli edir. Sistem ənənəvi turbin texnologiyalarından fərqli olaraq daha zəif axın olan ərazilərdə də işləyə bilir.
“Caudal Generator” adlanan platformanın modul quruluşu onun daha geniş coğrafiyada istifadəsinə imkan yaradır. Şirkət hesab edir ki, texnologiya gələcəkdə dənizdə yerləşən külək elektrik stansiyaları ilə rəqabət apara biləcək səviyyəyə çatacaq.
Hazırda texnologiya TRL5 hazırlıq mərhələsindədir. Yeni investisiya Şimali İrlandiyanın Strangford Lough bölgəsində tammiqyaslı sınaqların keçirilməsinə, mühəndislik və modelləşdirmə imkanlarının genişləndirilməsinə yönəldiləcək. İlk kommersiya istifadəsinin 2028-ci ildə başlaması planlaşdırılır.
“Caudal Energy”nin baş direktoru Con Kennedi bildirib ki, şirkət dalğa enerjisinin bahalı və mürəkkəb texnologiya olması barədə mövcud yanaşmanı dəyişmək istəyir. Onun sözlərinə görə, məqsəd etibarlı, genişmiqyaslı və kommersiya baxımından rəqabətədavamlı enerji sistemi yaratmaqdır.

UK wave energy startup Caudal Energy has raised £4.3m in funding. The funding was led by Oxford Science Enterprises (OSE) and Empirical Ventures. Existing investors Zero Carbon Capital and Creator Fund also joined the project.
The investment is one of the largest institutional investments in the UK wave and marine energy sector in recent years. The company said it aims to increase the role of stable and predictable renewable energy sources in energy systems.
Founded in 2024 under the name Porpoise Power, the startup was founded on the basis of research in the field of hydrodynamics by Oxford University professor Adrian Thomas. Caudal Energy has developed a new energy technology inspired by the principle of movement of the tail fins of marine mammals.
The startup’s special oscillating blade system works in conjunction with sea currents. According to the company, this technology simplifies installation, reduces maintenance costs and makes energy production more profitable. The system can also operate in areas with weaker currents, unlike traditional turbine technologies.
The modular design of the platform, called the Caudal Generator, allows it to be used in a wider geographical area. The company believes that the technology will eventually reach a level that will allow it to compete with offshore wind farms.
The technology is currently in the TRL5 preparation stage. The new investment will be directed at conducting full-scale tests in the Strangford Lough area of Northern Ireland, as well as expanding engineering and modeling capabilities. The first commercial use is planned to begin in 2028.
John Kennedy, CEO of Caudal Energy, said that the company wants to change the current perception that wave energy is an expensive and complex technology. According to him, the goal is to create a reliable, large-scale and commercially competitive energy system.