Bu model 685 milyard parametrlə işləyir və məlumata görə, daha sürətli işləmə qabiliyyəti və inkişaf etmiş “ağıllı agent” funksiyaları ilə fərqlənir. Yəni model, verilən tapşırıqları daha tez və dəqiq şəkildə yerinə yetirə bilir və mürəkkəb əmrləri daha yaxşı başa düşür.
V3.1 modeli heç bir böyük reklam və təqdimat mərasimi olmadan birbaşa Hugging Face platformasında yayımlanıb. İlk testlər göstərir ki, bu açıq mənbəli model, OpenAI və Anthropic kimi böyük şirkətlərin özəl süni intellekt sistemləri ilə rəqabət apara bilir.
Yeni model həm də istifadəçilər üçün əlçatan qiymətlərlə təqdim olunur. Şirkət API istifadəsi üçün yeni qiymətləri açıqlayıb: input API üçün 1 milyon token başına önbellekdə 0.07 dollar, önbellek xaricində isə 0.56 dollar; output API üçün isə 1 milyon token başına 1.68 dollar. Bu, həm proqramçılar, həm də veb və mobil tətbiqlərdə süni intellekti inteqrasiya etmək istəyənlər üçün əlverişli imkan yaradır.
Ekspertlər hesab edirlər ki, V3.1 modeli DeepSeek-in bazardakı mövqeyini daha da gücləndirəcək, xüsusilə texniki performans və istifadənin asan olması sayəsində şirkət rəqibləri ilə daha uğurlu rəqabət apara biləcək.
Bu addım həm də süni intellekt sahəsində açıq mənbəli texnologiyaların önəmini göstərir və inkişafçılar üçün yeni imkanlar açır.

21 August 2025 16:53
The model operates with 685 billion parameters and, according to DeepSeek, stands out with faster processing capabilities and enhanced “smart agent” functions. In other words, it can complete tasks more quickly and accurately, while better understanding complex instructions.
The V3.1 model was released directly on the Hugging Face platform without any major marketing or launch event. Early tests indicate that this open-source model can compete with proprietary AI systems from major companies like OpenAI and Anthropic.
The new model is also offered at accessible pricing for users. The company has announced new API usage rates: input API costs $0.07 per 1 million tokens with caching, $0.56 per 1 million tokens without caching, and output API costs $1.68 per 1 million tokens. This makes it a convenient option for developers and anyone looking to integrate AI into web or mobile applications.
Experts believe that the V3.1 model will further strengthen DeepSeek’s position in the market, especially due to its technical performance and ease of use, allowing the company to compete more effectively with rivals.
This step also highlights the importance of open-source technologies in AI and opens new opportunities for developers.