17 Dekabr 2024 15:41
Bu gün, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin (DOST RİM) yaradılmasının 3 ili tamam olur.
17 dekabr 2021-ci ildə DOST Agentliyinin Müşahidə Şurasının qərarı ilə təsis edilən bu mərkəz, ölkəmizdə sosial sahədə rəqəmsal xidmətlərin daha çevik və əlçatan şəkildə təqdim olunmasına mühüm töhfə vermək məqsədini daşıyır.
DOST RİM-in fəaliyyətinin əsas istiqamətləri informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT), informasiya təhlükəsizliyi və layihələrin idarəedilməsi sahələrində innovativ həllərin tətbiqi və davamlı inkişafdır. Mərkəz, bu sahələrdə Nazirlik və onun tabeliyindəki qurumların fəaliyyətini dəstəkləyərək, rəqəmsal idarəetmənin keyfiyyətini artırmaq və vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin şəffaflığını təmin etmək üçün çalışır.
Üç illik fəaliyyəti ərzində DOST RİM, dövlət qurumları arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, informasiya bazalarının inteqrasiyası və rəqəmsal həllərin tətbiqi ilə dövlət idarəçiliyində yeni keyfiyyət mərhələsi yaradıb. Hazırda mərkəz 80-dən çox qurumla inteqrasiya əlaqələri quraraq, informasiya mübadiləsinin operativliyini və effektivliyini təmin edir. Bu inteqrasiya, müxtəlif xidmətlərin vətəndaşlara daha sürətli şəkildə çatdırılmasını mümkün edir.
DOST RİM-in rəqəmsal xidmətləri həm dövlət sektorunda, həm də özəl sahədə proseslərin avtomatlaşdırılması və e-həllərin tətbiqində nümunəvi rol oynayır. Elektron xidmətlərin genişləndirilməsi, sənədlərin rəqəmsallaşdırılması və vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin optimallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr sayəsində mərkəz, ölkədə rəqəmsal transformasiya prosesinin əsas aparıcı qüvvələrindən birinə çevrilib.
DOST RİM-in fəaliyyətinin beynəlxalq səviyyədə də yüksək qiymətləndirilməsi onun uğurunu və sosial təsirini təsdiqləyir. Fəaliyyətinin 3-cü ilində mərkəz, həyata keçirdiyi rəqəmsal sosial layihələrə görə beynəlxalq aləmdə 30-dan çox mükafata layiq görülüb. Bu mükafatlar, DOST RİM-in innovativ yanaşmalarının və tətbiq etdiyi həllərin beynəlxalq standartlara cavab verdiyini və digər ölkələr üçün də nümunə olduğunu nümayiş etdirir.
DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzi gələcək illərdə də rəqəmsallaşma və innovativ layihələrin inkişafı istiqamətində fəaliyyətini genişləndirərək, ölkəmizin sosial xidmət sektorunun dünya səviyyəsində nümunəvi modellərdən birinə çevrilməsinə töhfə verməyə davam edəcək.

3 years since the establishment of DOST RIM
Today marks the 3rd anniversary of the establishment of the DOST Digital Innovation Center (DOST RIM), which operates under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.
Established on December 17, 2021 by the decision of the Supervisory Board of the DOST Agency, this center aims to make a significant contribution to the more flexible and accessible provision of digital services in the social sphere in our country.
The main directions of DOST RIM's activity are the application and sustainable development of innovative solutions in the fields of information and communication technologies (ICT), information security and project management. By supporting the activities of the Ministry and its subordinate institutions in these areas, the center works to improve the quality of digital governance and ensure the transparency of services provided to citizens.
During its three years of operation, DOST RIM has created a new quality stage in public administration by strengthening relations between state institutions, integrating databases and applying digital solutions. Currently, the center establishes integrated relations with more than 80 institutions, ensuring the efficiency and effectiveness of information exchange. This integration enables faster delivery of various services to citizens.
DOST RIM's digital services play an exemplary role in automating processes and implementing e-solutions in both the public and private sectors. Thanks to the projects implemented to expand electronic services, digitize documents, and optimize services provided to citizens, the center has become one of the main driving forces in the digital transformation process in the country.
The high international recognition of DOST RIM's activities confirms its success and social impact. In its third year of operation, the center has received more than 30 international awards for its digital social projects. These awards demonstrate that DOST RIM's innovative approaches and solutions meet international standards and are an example for other countries.
DOST Digital Innovation Center will continue to expand its activities in the direction of digitalization and the development of innovative projects in the coming years, contributing to the transformation of our country's social service sector into one of the exemplary models in the world.