Əfqanıstanda bəzi sosial şəbəkələrə giriş məhdudlaşdırılıb
Əfqanıstanda "Instagram", "Facebook" və "Snapchat" kimi məşhur sosial şəbəkələrə girişin məhdudlaşdırılması ölkədəki internet senzurasının yeni və daha sərt mərhələsinə qədəm qoyduğunu göstərir. İnternet monitorinqi təşkilatı NetBlocks, oktyabrın 8-də bu platformaların bir neçə xidmət provayderi tərəfindən məhdudlaşdırıldığını təsdiqləyib.
"RadioFreeEurope/RadioLiberty"nin məlumatına görə, Əfqanıstanın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən paytaxt Kabulda, istifadəçilər artıq sosial şəbəkələrə yalnız VPN (Virtual Şəxsi Şəbəkə) vasitəsilə daxil ola bilirlər. Bu məhdudiyyətlər keçən həftə baş vermiş genişmiqyaslı internet kəsintisinin ardınca tətbiq edilib.
Taliban hökuməti, internetin kəsilməsini ölkədə "əxlaq normalarını qorumaq" məqsədilə həyata keçirdiyini bəyan etsə də, beynəlxalq təşkilatlar və insan hüquqları müdafiəçiləri bu addımı sərt şəkildə pisləyirlər. "The Washington Post" nəşrinin qeyd etdiyi kimi, hüquq müdafiəçiləri bu cür məhdudiyyətlərin ölkənin onsuz da ağır olan humanitar vəziyyətini daha da pisləşdirdiyini, habelə qadınların təhsil və iş imkanlarını ciddi şəkildə məhdudlaşdırdığını vurğulayırlar.
Tətbiq edilən bu qadağalar, Əfqanıstanda informasiya azadlığının və rəqəmsal hüquqların kəskin şəkildə pozulmasına səbəb olur.

Access to some Social Media Platforms restricted in Afghanistan
The restriction of access to popular social media platforms such as Instagram, Facebook, and Snapchat in Afghanistan signals a new and stricter phase of internet censorship in the country. The internet monitoring organization NetBlocks confirmed on October 8 that these platforms have been restricted by several service providers.
According to Radio Free Europe/Radio Liberty, users across various regions of Afghanistan, including the capital Kabul, can now access social media only through a VPN (Virtual Private Network). These restrictions were implemented following the large-scale internet blackout that occurred last week.
While the Taliban government has stated that the internet restrictions are intended to "protect moral standards" in the country, international organizations and human rights defenders have strongly criticized this move. As noted by The Washington Post, rights advocates emphasize that such restrictions worsen the already dire humanitarian situation in the country and severely limit women’s access to education and employment opportunities.
These measures have led to a significant violation of freedom of information and digital rights in Afghanistan.