Əfqanıstanda internet qadağan edilib
Ölkənin "Ali lideri" Heybətullah Axundzadənin əmri ilə ölkə daxilində fiber-optik internet və Wi-Fi xidmətləri tamamilə qadağan edilib. Bu qərarın dəyişdirilməyəcəyi bildirilir və artıq Əfqanıstanın 34 əyalətindən 10-da internet xidməti tamamilə dayandırılıb.
Verilən məlumatlara görə, paytaxt Kabildən gələn hökumət nümayəndələri bu qərarla bağlı "ali liderlə" Qəndəharda danışıqlar aparsa da, heç bir nəticə əldə edə bilməyiblər. Axundzadə, yalnız dövlət qurumları və xarici diplomatik nümayəndəliklərin istifadə edə biləcəyi yeni bir internet şirkətinin yaradılması barədə göstəriş verib. Bu isə o deməkdir ki, ölkənin digər bütün vətəndaşlarının internetə çıxışı tamamilə kəsiləcək.

Internet Banned in Afghanistan
By the order of the country’s “Supreme Leader” Hibatullah Akhundzada, fiber-optic internet and Wi-Fi services have been completely banned nationwide. It has been reported that this decision will not be reversed, and internet services have already been fully cut off in 10 out of Afghanistan’s 34 provinces.
According to available information, government representatives from the capital, Kabul, held talks with the “Supreme Leader” in Kandahar regarding this decision, but no results were achieved. Akhundzada has instructed the creation of a new internet company that only state institutions and foreign diplomatic missions will be able to use. This means that all other citizens of the country will have their access to the internet completely blocked.