Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkının bazasında “SABAH.city” innovasiya klasterinin yaradılması planlaşdırılır
01 İyul 2024 15:56
1280 baxış
Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkının bazasında “SABAH.city” innovasiya klasterinin yaradılması planlaşdırılır. Bu layihə 20 hektar ərazidə tikiləcək və 2026-cı ildə açılışı baş tutacaq.
"Azərbaycan müəllimi" xəbər verir ki, bunu Elm və Təhsil Nazirliyinin yanında fəaliyyət göstərən Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru Nihat Məcidov söyləyib. O deyib ki, innovasiya klasterində universitet kampuslarının, elmi-tədqiqat laboratoriyalarının, texnologiya transferi mərkəzinin və innovasiya ekosisteminin və digər iştirakçıların bir fiziki məkanda məskunlaşması nəticəsində sinerjinin əldə olunması hədəflənir.
“SABAH.city” insan kapitalının inkişafını, iş yerlərinin yaradılmasını, elmi tədqiqatların kommersiyalaşmasını və bilik transferini dəstəkləyərək Azərbaycanın innovasiya ekosisteminin episentrinə çevrilmək potensialına malikdir.
Layihə Azərbaycan gəncləri arasında maraqla qarşılanır və burada iştirakçıların sayı da artıq olacaq.

It is planned to create an innovation cluster "SABAH.city" at the base of the High Technologies Park of the Ministry of Science and Education
01 July 2024 15:56
1468 views
It is planned to create an innovation cluster "SABAH.city" at the base of the High Technologies Park of the Ministry of Science and Education. This project will be built on an area of ​​20 hectares and will be inaugurated in 2026.
"Azerbaijan teacher" reports that this was said by Nihat Majidov, director of the High Technologies Park operating under the Ministry of Science and Education. He said that in the innovation cluster, it is aimed to achieve synergy as a result of the settlement of university campuses, research laboratories, technology transfer center and innovation ecosystem and other participants in one physical space.
"SABAH.city" has the potential to become the epicenter of Azerbaijan's innovation ecosystem by supporting human capital development, job creation, commercialization of scientific research and knowledge transfer.
The project is met with interest among the youth of Azerbaijan, and the number of participants will be greater.