"Google"un yeni Gemma AI modeli artıq mobil telefonlarda istifadəyə verilir
Google-un İ/O 2025 tədbirində şirkət, Gemma 3n adlı süni intellekt modelini təqdim etdib. Bu model mobil telefonlarda, planşetlərdə və noutbuklarda problemsiz işləmək üçün hazırlanıb və artıq ilkin istifadə üçün təqdim olunub. Google-un açıqlamasına görə, Gemma 3n həm mətn, həm səs, həm də şəkil və videolarla işləyə bilir.
Bu modelin ən böyük üstünlüklərindən biri – bulud hesablama ehtiyacı olmadan, tamamilə cihazın özündə işləməsidir. Bu, təkcə istifadəni daha ucuz və əlçatan etməklə kifayətlənmir, eyni zamanda məlumatların məxfiliyini də qoruyur, çünki istifadəçinin məlumatları uzaq serverlərə ötürülmür.
Tədbirin əsas çıxışlarında Gemma məhsulları üzrə menecer Qus Martins bildirib ki, "Gemma 3n cəmi 2 GB RAM-a malik cihazlarda belə çalışa bilir". Onun sözlərinə görə, bu model Gemini Nano ilə eyni arxitekturaya sahibdir və yüksək performans üçün mühəndisliklə təkmilləşdirilib.
Tibb sahəsində də yenilik: MedGemma
Google, eyni zamanda, səhiyyə sahəsi üzrə inkişaf etdirilən ən güclü açıq modeli olan MedGemma-nı da təqdim edib. Bu model mətn və şəkil əsaslı tibbi məlumatların təhlili üçün nəzərdə tutulub və “Health AI Developer Foundations” proqramı çərçivəsində istifadəyə verilir. Qus Martins bu barədə belə deyib:
"MedGemma müxtəlif tibbi mətn və görüntü əsaslı tətbiqlərdə yüksək nəticələr göstərir. İnkişaf etdiricilər bu modeli öz tibbi tətbiqlərinə uyğunlaşdıraraq istifadə edə biləcəklər."
Əl işarəli dillər üçün inqilabi yanaşma: SignGemma
Yaxın zamanda istifadəyə veriləcək növbəti yenilik isə SignGemma olacaq. Bu model işarə dilini danışıq dilinə çevirə bilən açıq modeldir. İlk mərhələdə əsas diqqət Amerika İşarə Dili (ASL) və ingilis dili üzərində cəmlənib. Bu texnologiya eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün yeni tətbiqlərin və alətlərin yaradılmasını asanlaşdıracaq.
Martins-in sözlərinə görə:
"SignGemma, işarə dilini yazılı və danışıq mətninə çevirə bilən ən güclü modeldir. Biz həm inkişaf etdiricilər, həm də eşitmə və danışma məhdudiyyəti olan istifadəçilər üçün yeni imkanlar yaradacağımıza inanırıq."
Bəzi Tənqidlərə Baxmayaraq, Maraqlı Tərəflər Artmaqdadır
Qeyd edək ki, Gemma modelləri standart olmayan və bəzən qeyri-müəyyən kommersiya lisenziyaları ilə bağlı tənqidlərə məruz qalıb. Bu, bəzi inkişaf etdiriciləri ehtiyatlı olmağa vadar edir. Lakin buna baxmayaraq, Gemma modelləri ümumilikdə on milyonlarla dəfə yüklənib.

Google’s new Gemma AI model is now available on mobile phones
At Google’s I/O 2025 event, the company unveiled its latest AI model, Gemma 3n. This model is designed to run smoothly on mobile phones, tablets, and laptops and is now available for early access. According to Google, Gemma 3n can process text, audio, images, and videos, making it a versatile multimodal model.
One of the biggest advantages of Gemma 3n is that it runs entirely on-device, eliminating the need for cloud computing. This not only makes the model more affordable and accessible but also enhances user privacy, as personal data doesn’t need to be sent to external servers.
During the event’s keynote, Gemma Product Manager Gus Martins stated, "Gemma 3n can run even on devices with just 2GB of RAM." He emphasized that the model shares the same architecture as Gemini Nano and has been engineered for high performance even on low-resource devices.
Google also introduced MedGemma, its most advanced open model for healthcare applications. MedGemma is designed to analyze medical data from both text and images and is being released under the company’s Health AI Developer Foundations program.
Gus Martins commented:
"MedGemma performs exceptionally well across various medical text and image-based use cases. Developers will be able to customize and integrate the model into their own health applications."
Another upcoming innovation is SignGemma, an open model built to translate sign language into spoken and written text. Initially, the model focuses on American Sign Language (ASL) and English. It aims to empower developers to build applications for deaf and hard-of-hearing users.
According to Martins:
"SignGemma is the most capable model for converting sign language into natural language text and speech. We believe it will open up new opportunities for both developers and users in the deaf and hard-of-hearing communities."
It is worth noting that Gemma models have faced criticism for their non-standard and sometimes ambiguous licensing terms, which some developers view as a potential commercial risk. However, this has not significantly dampened interest — Gemma models have been downloaded tens of millions of times globally.