ETX 3000-dən çox sürüclük vəsiqəsinin şəklini "Instagram"dan sildirib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (ETX) apardığı monitorinqlər nəticəsində “Instagram” sosial şəbəkəsində sürücülük təlimi ilə məşğul olan şəxslərin üç mindən çox fiziki şəxsə aid sürücülük vəsiqəsini reklam məqsədilə açıq şəkildə paylaşdığı müəyyən edilib.
Qeyd olunan hallarda vətəndaşların fərdi məlumatlarının yayılması onların üçüncü şəxslər tərəfindən ələ keçirilməsi və qanunsuz istifadəsi riskini artırdığı üçün ETX müvafiq səhifələrin inzibatçılarına rəsmi müraciət ünvanlayıb. Müraciətdə sürücülük vəsiqələrinin dərhal silinməsi və bu kimi halların təkrarlanmaması üçün zəruri texniki və təşkilati tədbirlərin görülməsi tələb edilib. Nəticədə qanunsuz paylaşılan məlumatların silinməsi təmin olunub.
Elektron Təhlükəsizlik Xidməti bir daha vətəndaşlara müraciət edərək bildirir ki, fərdi məlumatların, o cümlədən sürücülük vəsiqəsi kimi rəsmi sənədlərin sosial şəbəkələrdə paylaşılması ciddi təhlükə yaradır. Belə məlumatlar yalnız etibarlı və səlahiyyətli qurumlara təqdim edilməli, qanun pozuntusu halları ilə rastlaşdıqda isə dərhal ETX-yə məlumat verilməlidir.
Eyni zamanda sürücülük təlimi təşkil edən şəxslərə və müəssisələrə xəbərdarlıq edilir ki, vətəndaşların rəsmi sənədlərinin sosial şəbəkələrdə paylaşılması yolverilməzdir və “Fərdi məlumatlar haqqında” qanunvericiliyin tələblərinə ciddi şəkildə riayət olunmalıdır.

14 January 2026 12:42
As a result of the monitoring conducted by the Electronic Security Service (ESS) under the Ministry of Digital Development and Transport, it was determined that individuals engaged in driving training on the social network “Instagram” openly shared the driving licenses of more than three thousand individuals for advertising purposes.
Since the dissemination of citizens' personal data in the mentioned cases increases the risk of their seizure and illegal use by third parties, the ESS addressed an official appeal to the administrators of the relevant pages. The appeal demanded the immediate deletion of driving licenses and the taking of necessary technical and organizational measures to prevent such cases from recurring. As a result, the deletion of illegally shared information was ensured.
The Electronic Security Service once again appeals to citizens and states that sharing personal data, including official documents such as driving licenses, on social networks poses a serious threat. Such information should be provided only to reliable and authorized institutions, and in case of violations of the law, the ESS should be immediately informed.
At the same time, individuals and enterprises organizing driving training are warned that sharing citizens' official documents on social networks is unacceptable and the requirements of the "Personal Data" legislation must be strictly adhered to.