Fariz Cəfərov “Euronews” telekanalına müsahibə verib
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov “Euronews” kanalında yayımlanan “Azerbaijan Diary” ("Azərbaycan gündəliyi") verilişinə qurumun fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə müsahibə verib.
Bildirlib ki, “Azərbaycan 2030 - Gələcəyə baxış” çərçivəsində, 4SİM 3 əsas istiqamət üzrə - biznes, hökumət və cəmiyyət - 60 təşəbbüs həyata keçirməyi planlaşdırır.
Dünya İqtisadi Forumu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, “Ağıllı Sənaye Hazırlığı İndeksi” metodologiyasının tətbiqi ilə bağlı işlər aparılır. 2030-cu ilə kimi 650 yerli müəssisənin rəqəmsal transformasiya hazırlığının ölçülməsi və tətbiqinə dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə sürətlə baş verən dəyişikliklərə vətəndaşların hazır olması istiqamətində Coursera şirkəti ilə rəqəmsal bilik və bacarıqların inkişafı üzrə layihə davam edir.
Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı strategiyası çərçivəsində 9 ana layihədən biri kimi Azərbaycan dilində yaradıcı (generativ) süni intellekt sisteminin yaradılması üçün işlər görülür.
COP29 çərçivəsində enerji istehlakında süni intellektin tətbiqinin nəticələri, faydaları və uğurları təqdim olunacaq. Cleantech, Energytech və Greentech texnologiyalarını əhatə edən bir çox beynəlxalq təcrübə və nailiyyətlər ölkəyə gətirirlir.
Yerli startap ekosisteminin inkişafına dəstək məqsədilə üçün Baku ID və İnMerge kimi mühüm regional tədbirlədə 4SİM tərəfdaş qismində çıxış edir.
(Müsahibənin mətninin Azərbaycan dilinə tərcüməsi və videonun rus və ingilis versiyasında linkləri əlavə olunur)

Fariz Jafarov gave an interview to "Euronews" TV channel
4SIM Executive Director Fariz Jafarov gave an interview to the "Azerbaijan Diary" program broadcast on the "Euronews" channel about the organization's activities and implemented projects.
It was announced that within the framework of "Azerbaijan 2030 - Vision of the Future", 4SIM plans to implement 60 initiatives in 3 main directions - business, government and society.
Within the framework of cooperation with the World Economic Forum, work is being done on the application of the "Intelligent Industrial Readiness Index" methodology. By 2030, 650 local enterprises are expected to be measured and supported in their implementation of digital transformation readiness.
The project on the development of digital knowledge and skills continues with the Coursera company in order to prepare citizens for the changes that occur rapidly with the application of advanced technologies.
Within the framework of the digital economy development strategy, work is being done to create a creative (generative) artificial intelligence system in the Azerbaijani language as one of the 9 main projects.
Within the framework of COP29, the results, benefits and successes of the application of artificial intelligence in energy consumption will be presented. Many international experiences and achievements covering Cleantech, Energytech and Greentech technologies are brought to the country.
In order to support the development of the local startup ecosystem, 4SIM acts as a partner in important regional events such as Baku ID and InMerge.
(Translation of the text of the interview into Azerbaijani and links to the Russian and English versions of the video are attached)