Federal İşçilər İlon Mask-a qarşı məhkəmə iddiası qaldırdı
100-dən çox hazırkı və keçmiş federal işçi, İlon Mask və onun rəhbərlik etdiyi Dövlətin Səmərəliliyi Departamenti (DOGE) agentliyinə qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb. Onlar iddia edirlər ki, DOGE federal işçilərin şəxsi məlumatlarına icazəsiz və lazımi yoxlamalar aparılmadan giriş əldə edib.
Bu məhkəmə iddiası Elektron Sərhəd Fondu (EFF) və digər məxfilik hüquqlarını müdafiə edən təşkilatlar tərəfindən Nyu-Yorkun Cənub Dairə Məhkəməsində qaldırılıb. İddiaçılar əsas federal insan resursları agentliyi olan Şəxsi Heyət İdarəsinin (OPM) DOGE-nin bu məlumatlara çıxışını dərhal dayandırmasını tələb edirlər.
Məhkəmə sənədlərində qeyd edilir ki, OPM, DOGE-nin əməkdaşlarına – əksəriyyəti 25 yaşdan aşağı olan və daha əvvəl İlon Maskın özəl şirkətlərində işləmiş şəxslərə – ciddi təhlükəsizlik yoxlamalarından keçmədən “idarəçi” statusu ilə sistemə giriş icazəsi verib.
İddiaçılar bildirirlər ki, bu addım ABŞ-ın Məxfilik Aktını pozur. Çünki bu qanun federal qurumların şəxsi məlumatları qanunsuz və lazımsız şəkildə ötürməsini qadağan edir.
“Məxfilik Aktına heç bir istisna DOGE əməkdaşlarının OPM məlumat bazalarına girişini qanuniləşdirmir”, – iddia ərizəsində qeyd olunub.
Şikayətdə DOGE əməkdaşlarının hökumət işçisi olmadan OPM sisteminə çıxış əldə etməsi xüsusi vurğulanır. Məsələn, 19 yaşlı DOGE işçisi Edvard Koristine (internetdə “Big Balls” ləqəbi ilə tanınır) daha əvvəl kiber təhlükəsizlik firmasında işləyib və orada məlumat sızdırdığı üçün işdən çıxarılıb.
Bundan əlavə, iddiada DOGE-nin federal işçilərin məlumatlarına girişinin onların karyeralarına mənfi təsir göstərə biləcəyi bildirilir. Belə ki, İlon Mask və ABŞ prezidenti Donald Trampın “sadiq olmayan” dövlət qulluqçularını işdən çıxarmaqla hədələdiyi xatırladılır. Həmçinin, federal işçilərin maliyyə məlumatlarının sızmasının onları kiber cinayətkarlara və xarici dövlətlərin hakerlərinə qarşı həssas vəziyyətə sala biləcəyi vurğulanır.
Bu məhkəmə iddiası DOGE-nin federal işçilərin məlumat bazalarına çıxışını məhdudlaşdırmağı hədəfləyir. Ancaq iddiaçıların vəkillərindən biri olan Mark Lemley-nin WIRED-ə verdiyi açıqlamaya görə, bu, yalnız “birinci mərhələdir”. Daha sonra geniş miqyaslı kollektiv iddia qaldırılması planlaşdırılır.

12 February 2025 13:21
More than 100 current and former federal employees have filed a lawsuit against Elon Musk and the Department of Government Efficiency (DOGE), the agency he leads. The plaintiffs allege that DOGE accessed federal workers’ personal data without proper authorization or security checks.
The lawsuit was filed in the Southern District of New York by the Electronic Frontier Foundation (EFF) and other privacy rights organizations. The plaintiffs demand that the Office of Personnel Management (OPM), the federal agency responsible for human resources, immediately revoke DOGE’s access to this data.
According to court documents, OPM granted DOGE employees—most of whom are under 25 years old and previously worked at Musk’s private companies—“administrator” access to federal personnel records without undergoing the standard, rigorous national security screening.
The plaintiffs argue that this action violates the U.S. Privacy Act, which prohibits federal agencies from unlawfully and unnecessarily sharing personal data.
“The Privacy Act does not provide any exception that would justify DOGE employees’ access to OPM’s personnel databases,” the lawsuit states.
The complaint highlights that DOGE workers were not federal employees when they gained access to OPM systems. One example mentioned is 19-year-old DOGE employee Edward Coristine, known online as “Big Balls,” who was previously fired from a cybersecurity firm following an internal investigation into data leaks.
Additionally, the lawsuit warns that DOGE’s access to federal worker data could have serious professional consequences. It cites Elon Musk and U.S. President Donald Trump’s previous threats to fire government employees deemed "disloyal." The lawsuit also raises concerns that exposing federal workers' financial records could make them vulnerable to cybercriminals and foreign hackers.
The primary goal of this lawsuit is to block DOGE’s access to federal personnel databases. However, according to Mark Lemley, one of the attorneys representing the plaintiffs, this is just "phase one." A broader class action lawsuit is expected to follow.
As of now, DOGE, OPM, and representatives from Musk’s companies have not responded to requests for comment.