Google Chrome fırıldaqçılığa qarşı yeni süni intellekt mexanizmləri işə salıb
Google fırıldaqçılıqlara qarşı mübarizə üçün Chrome brauzerində süni intellektə əsaslanan yeni təhlükəsizlik tədbirləri tətbiq etdiyini açıqlayıb. Şirkət, Gemini Nano adlı cihazda çalışan geniş dil modelindən (LLM) istifadə etməyə başlayaraq istifadəçiləri fırıldaqçılıq saytlarından qorumağı hədəfləyir. Eyni zamanda, Chrome-un Android versiyası üçün də spam bildirişlərə qarşı süni intellektlə gücləndirilmiş xəbərdarlıq sistemləri təqdim edilir.
Google-un bildirdiyinə görə, Chrome brauzerindəki Təkmilləşdirilmiş Qoruma rejimi, Phishing (məlumat oğurluğu) və digər onlayn təhdidlərə qarşı Standart Qoruma rejimindən iki dəfə daha effektivdir. İndi isə bu rejimə əlavə olaraq Gemini Nano vasitəsilə yeni müdafiə qatları əlavə olunur.
Google-un verdiyi məlumata görə, Gemini Nano-nun cihaz daxilində işləməsi ona imkan verir ki, istifadəçiləri daha tez-tez dəyişən və yeni yaranan fırıldaqçılıq metodlarına qarşı dərhal məlumatlandırsın. Bu texnologiya artıq uzaqdan texniki dəstək adı ilə edilən fırıldaqçılıq cəhdlərinin qarşısını almaqda istifadə olunur və yaxın gələcəkdə Android cihazlara və daha çox fırıldaq növünə tətbiq ediləcək.
Chrome-un Android versiyasında isə zərərli və aldatma məqsədli veb saytların göndərdiyi bildirişlərin qarşısını almaq üçün yeni xəbərdarlıq sistemi aktivləşdirilir. Chrome-da yerli maşın öyrənmə alqoritmi bir bildirişi potensial fırıldaq kimi tanıdığı anda, istifadəçiyə xəbərdarlıq göstəriləcək. İstifadəçi bu bildirişlərə abunəliyini dayandıra və ya bloklanmış məzmunu izləməyi seçə bilər. Əgər xəbərdarlığın səhv olduğunu düşünürsə, həmin saytdan gələcək bütün bildirişlərə icazə vermək seçimi də təqdim olunur.
Bununla yanaşı, Google axtarış sistemində də süni intellektin imkanlarından istifadə edərək gündəlik yüz milyonlarla fırıldaqçı məzmunu müəyyənləşdirərək blokladığını açıqlayıb. Şirkət bildirir ki, bu yeni texnologiya sayəsində 20 dəfə çox fırıldaqçı səhifə aşkarlanıb.
Xüsusilə son dövrlərdə artan aviaşirkətlərin müştəri xidmətləri adından edilən fırıldaqlar Google-un diqqət mərkəzində olub. Axtarış nəticələrində saxta telefon nömrələrinin qarşısının alınması bu cür fırıldaqçılıq hallarını 80%-dən çox azaldıb.
Bu yeniliklər Google-un istifadəçi təhlükəsizliyinə verdiyi önəmi və süni intellekt texnologiyalarının kibertəhlükəsizlik sahəsində artan rolunu bir daha nümayiş etdirir.

Google has announced the implementation of new AI-powered security measures in the Chrome browser to combat online scams. The company aims to protect users from fraudulent websites by utilizing Gemini Nano, an on-device large language model (LLM). Additionally, Chrome for Android is introducing AI-powered warning systems to combat spam notifications.
According to Google, Chrome’s Enhanced Protection mode offers twice the security against phishing and other online threats compared to Standard Protection. Now, Gemini Nano adds an extra layer of defense for Enhanced Protection users.
Because Gemini Nano operates directly on the device, it allows Google to instantly inform users about rapidly evolving and newly emerging scam tactics. This technology is already being used to prevent scams that pose as remote tech support and will soon be extended to Android devices and more scam types.
On Chrome for Android, a new alert system will now warn users when potentially deceptive or harmful notifications are detected from suspicious websites. Once Chrome’s on-device machine learning algorithm flags a notification as a potential scam, users will receive a warning. They can then choose to unsubscribe or view the blocked content. If the warning seems incorrect, users can opt to allow all future notifications from that site.
In addition, Google shared that it uses AI in its Search engine to detect and block hundreds of millions of scammy results daily. The company claims these advanced systems have enabled it to detect 20 times more fraudulent pages.
One of the main threats has been scammers impersonating airline customer service agents. Google has focused on reducing these scams and reports an 80% drop in users encountering fake phone numbers in Search results.
These innovations reflect Google’s commitment to user safety and the growing role of artificial intelligence in cybersecurity.