07 Noyabr 2025 18:58
Google şirkəti Süni İntellekt modellərinin öyrədilməsi üçün nəzərdə tutulmuş Ironwood adlı yeddinci nəsil Tensor Prosessorlarını (TPU) təqdim etdi. Bu çip, Google-un xüsusi olaraq Sİ modellərini öyrətmək və işə salmaq üçün hazırladığı ilk prosessordur.
Məlumata görə, Ironwood çipinin məhsuldarlığı Nvidia-nın Blackwell qrafik prosessorlarından geri qalmır. Hər bir Ironwood çipinin hesablama gücü 4,6 petaflopa (saniyədə kvadrilyon əməliyyat) çatır. Müqayisə üçün: Nvidia B200 4,5 petaflops, Nvidia GB200 və GB300 isə 5 petaflops güc təmin edir.
Ironwood çipləri yaxın həftələrdə bazara çıxarılacaq və iki əsas konfiqurasiyada — 256 və ya 9216 çipdən ibarət "supermodullar" şəklində təklif ediləcək. Sİ sahəsində fəaliyyət göstərən Anthropic şirkəti, "Claude" modelini öyrətmək üçün bir milyon ədəd yeni Google çipindən istifadə etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.
Google Ironwood çipini ilk dəfə 2025-ci ilin aprelində "Google Cloud Next 25" konfransında təqdim etmişdi. Bu inkişaf, Sİ çipləri bazarında rəqabətin gücləndiyi bir vaxta təsadüf edir. Qeyd edək ki, Nvidia şirkəti 29 oktyabrda 5 trilyon dollar kapitallaşmaya çatan dünyanın ilk şirkəti olmuşdur. Nvidia-nın rəhbəri Censen Xuan 2026-cı ildə buraxılacaq Blackwell və Rubin nəsil çiplərinin ümumi satış həcminin 500 milyard dollara çata biləcəyini proqnozlaşdırıb.

07 November 2025 18:58
Google has introduced its seventh-generation Tensor Processing Units (TPUs), known as Ironwood, designed specifically for training artificial intelligence (AI) models. This chip marks Google’s first processor built exclusively for developing and deploying AI systems.
According to reports, the performance of the Ironwood chip rivals that of Nvidia’s Blackwell GPUs. Each Ironwood chip delivers up to 4.6 petaflops of computing power (quadrillion operations per second). For comparison, the Nvidia B200 provides 4.5 petaflops, while the GB200 and GB300 reach 5 petaflops.
The Ironwood chips will be available in the coming weeks in two main configurations — as “supermodules” consisting of either 256 or 9,216 chips. AI company Anthropic has announced plans to use one million of Google’s new chips to train its Claude model.
Google first unveiled the Ironwood chip in April 2025 during the Google Cloud Next ’25 conference. This development comes amid intensifying competition in the AI chip market. Notably, Nvidia became the first company in the world to reach a $5 trillion market capitalization on October 29, and CEO Jensen Huang has projected that the combined sales of the upcoming Blackwell and Rubin chip generations could reach $500 billion by 2026.