Tesla səhmdarları şirkətin baş direktoru İlon Mask üçün nəzərdə tutulan və potensial dəyəri 1 trilyon dollaradək çata biləcək böyük kompensasiya paketini kəskin səs çoxluğu ilə təsdiqləyib. Bu qərar, şirkətin Ostin (Texas) fabrikində keçirilən görüşdə elan edilib. Səsvermədə iştirak edən səhmdarların 75%-dən çoxu planın lehinə səs verib.
Təklif edilən bu ödəniş paketi Maskın dərhal $1 trilyon alacağı və ya maaş götürəcəyi anlamına gəlmir. Əksinə, paket 12 tranşa bölünüb və şirkət əməliyyat, mənfəət, eləcə də bazar kapitallaşması üzrə qoyulan çətin hədəflərə çatdıqca Mask yüz milyardlarla dollar dəyərində səhm qazanacaq. Məsələn, hazırda təxminən $1.5 trilyon dəyərində olan Tesla, on il ərzində bazar kapitallaşmasını $8.5 trilyonadək yüksəltməlidir.
Bu səsvermə, Tesla rəhbərliyinin və Direktorlar Şurasının iki ay davam edən intensiv kampaniyasından sonra baş tutub. Hətta şirkət nadir halda istifadə etdiyi televiziya reklamları vasitəsilə səhmdarları paketi təsdiqləməyə çağırmışdı. Şura sədri Robyn Denholm bu paketin təsdiqlənməsinin Tesla üçün "kritik bir nöqtə" olduğunu bildirib.
Maskın özü isə səhmdarları paketi təsdiqləməyə təşviq etməsinin səbəbini, şirkət üzərində səsvermə nəzarətini 25%-ə çatdırmaq istəyi ilə izah edib. O, hazırda təxminən 15% səhmə sahibdir və 25%-in onu kənarlaşdırılmaqdan və gələcəkdə yaradılacaq "robot ordusuna" nəzarəti itirməkdən qoruyacağını bildirib.
Qeyd edək ki, bu yeni paket, Delaware Şans Kanzas Məhkəməsi tərəfindən ləğv edilən 2018-ci ildəki əvvəlki planın ($56 milyard dəyərində) ardınca irəli sürülüb. Həmin plan şirkətin danışıq prosesində şəffaf olmaması səbəbindən ləğv edilmişdi. Tesla bu qərardan apellyasiya şikayəti verib.

07 November 2025 12:47
Tesla shareholders have overwhelmingly approved a massive compensation package for CEO Elon Musk, which could be worth up to $1 trillion. The decision was announced during the company’s meeting held at its Austin, Texas factory. More than 75% of participating shareholders voted in favor of the plan.
The proposed payment package does not mean Musk will immediately receive $1 trillion or a salary. Instead, the package is divided into 12 tranches, granting Musk stock options worth hundreds of billions of dollars only if Tesla meets ambitious targets for operations, profit, and market capitalization. For example, Tesla—currently valued at around $1.5 trillion—must reach a market capitalization of $8.5 trillion within the next decade.
The vote followed a two-month intensive campaign by Tesla’s management and board of directors. The company even resorted to using rare television advertisements to urge shareholders to approve the plan. Board Chair Robyn Denholm called the approval a “critical moment” for Tesla.
Musk, meanwhile, explained that his push for shareholder approval stemmed from his desire to increase his voting control over Tesla to 25%. He currently owns about 15% of the company’s shares, and said the higher stake would prevent him from being ousted or losing control over the future ‘robot army’ Tesla aims to develop.
This new package comes after a Delaware Chancery Court struck down Musk’s 2018 compensation plan—then valued at $56 billion—citing a lack of transparency in the negotiation process. Tesla has since appealed that decision.