ABŞ-ın texnologiya nəhəngi Google Hindistanda iri həcmli data mərkəzi (data center) şəbəkəsi qurmağa hazırlaşır. Şirkət Andhra Pradesh ştatında 1 giqavat gücündə olacaq mərkəzin tikintisinə 28 aprel tarixində başlamağı planlaşdırır.
Layihənin ümumi investisiya dəyəri təxminən 15 milyard ABŞ dolları olaraq qiymətləndirilir. Üç ayrı kampusdan ibarət olacaq bu infrastrukturun 2028-ci ilin iyul ayına qədər mərhələli şəkildə istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Layihənin icrasını Google-un yerli törəmə şirkəti — Raiden Infotech India Private Limited həyata keçirir. Bu prosesdə şirkət Hindistanın infrastruktur sahəsində fəaliyyət göstərən Adani Infra (India) Limited ilə əməkdaşlıq edir. Eyni zamanda, layihə üçün torpaq ayrılması Andhra Pradesh Industrial Infrastructure Corporation tərəfindən təsdiqlənərək Adani Infra-ya təqdim olunub.
Planlara əsasən, data mərkəzi qovşağına sualtı kabel çıxış nöqtələri (submarine cable landings), kabel qəbulu stansiyaları və şəhərdaxili fiber-optik şəbəkələr də daxil ediləcək. Bu da layihənin yalnız regional deyil, qlobal məlumat trafiki üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını göstərir.
Mütəxəssislərin fikrincə, bu investisiya Hindistanın rəqəmsal infrastrukturunu gücləndirməklə yanaşı, ölkəni regionun əsas data mərkəzi hablarından birinə çevirə bilər.

Google to build $15 billion data center in India
US technology giant Google is preparing to build a large-scale data center network in India. The company plans to start construction of a 1 gigawatt center in the state of Andhra Pradesh on April 28.
The total investment cost of the project is estimated at about $ 15 billion. This infrastructure, which will consist of three separate campuses, is planned to be put into operation in stages by July 2028.
The project is being implemented by Google's local subsidiary — Raiden Infotech India Private Limited. In this process, the company is cooperating with Adani Infra (India) Limited, which operates in the Indian infrastructure sector. At the same time, the land allocation for the project has been approved by the Andhra Pradesh Industrial Infrastructure Corporation and submitted to Adani Infra.
According to the plans, the data center hub will also include submarine cable landings, cable reception stations and intra-city fiber-optic networks. This indicates that the project is of strategic importance not only for regional but also for global data traffic.
According to experts, this investment could not only strengthen India's digital infrastructure, but also turn the country into one of the region's major data center hubs.