Səudiyyə fondu Paramount-un Warner planına 24 milyard dollar dəstək olacaq
Paramount şirkəti Warner Bros. Discovery ilə planlaşdırılan böyük birləşmə üçün Körfəz fondlarından maliyyə cəlb etməyə yaxındır. Məlumata görə, Public Investment Fund başda olmaqla üç suveren fond ümumilikdə 24 milyard dollara yaxın investisiya ayırmağı müzakirə edir.
110 milyard dollarlıq bu razılaşma çərçivəsində Warner Bros. Discovery-nin bazar dəyəri 81 milyard dollar olaraq qiymətləndirilir. Sövdələşmənin 2026-cı ilin üçüncü rübündə tamamlanması gözlənilir.
Səudiyyə Ərəbistanının fondu təxminən 10 milyard dollar ayırmağa hazırdır. Digər potensial investorlar arasında Qatar Investment Authority və Abu Dabidə fəaliyyət göstərən L’imad Holding yer alır.
Bildirilir ki, investorlar birləşmiş şirkətdə səsvermə hüququ əldə etməyəcək və bu iştirakın ABŞ tənzimləyici qurumlarının araşdırmasına səbəb olmayacağı gözlənilir.

Paramount is close to raising funding from Gulf funds for a planned major merger with Warner Bros. Discovery. According to reports, three sovereign wealth funds, led by the Public Investment Fund, are in talks to invest a total of about $24 billion.
Warner Bros. Discovery is valued at $81 billion in the $110 billion deal. The deal is expected to close in the third quarter of 2026.
The Saudi fund is ready to allocate about $10 billion. Other potential investors include the Qatar Investment Authority and Abu Dhabi-based L’imad Holding.
It is reported that the investors will not have voting rights in the combined company and this participation is not expected to trigger an investigation by US regulatory agencies.