Google Kaliforniyada milyonlarla ağcaqanadı təbiətə buraxacaq
Google ABŞ-ın Kaliforniya və Florida ştatlarında milyonlarla ağcaqanadın təbiətə buraxılması üçün icazə almağa çalışır. Məqsəd insanlara daha çox ağcaqanad yaratmaq deyil, xəstəlik yayan növlərin sayını azaltmaqdır.
Şirkətin təqdim etdiyi müraciətə əsasən, Wolbachia bakteriyası daşıyan erkək Culex quinquefasciatus ağcaqanadları buraxılacaq. Kaliforniyada iki il ərzində hər il 16 milyona qədər ağcaqanadın təbiətə buraxılması planlaşdırılır. Eyni həcmdə layihənin Floridada da həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, yalnız erkək ağcaqanadlar istifadə olunacaq və onlar insanları sancmır. Bu ağcaqanadlar vəhşi dişilərlə cütləşdikdən sonra bakteriya sağlam nəslin yaranmasının qarşısını alır və nəticədə populyasiya tədricən azalır.
Layihə Qərbi Nil virusu və digər ağcaqanad mənşəli xəstəliklərlə mübarizəyə yönəlib. Bununla belə, proqramın həyata keçirilməsi üçün ABŞ tənzimləyici qurumlarının təsdiqi tələb olunur.

Google is seeking permission to release millions of mosquitoes into the wild in the US states of California and Florida. The goal is not to create more mosquitoes for humans, but to reduce the number of species that transmit disease.
According to the application submitted by the company, male Culex quinquefasciatus mosquitoes carrying the Wolbachia bacteria will be released. In California, it is planned to release up to 16 million mosquitoes into the wild each year over two years. The same project is planned to be implemented in Florida.
According to experts, only male mosquitoes will be used, and they do not bite humans. After these mosquitoes mate with wild females, the bacteria prevents the formation of healthy offspring, and as a result, the population gradually decreases.
The project is aimed at combating West Nile virus and other mosquito-borne diseases. However, the implementation of the program requires approval from US regulatory agencies.