Google və vençur kapitalı fondu Accel Hindistandakı erkən mərhələ süni intellekt startaplarını aşkar etmək və dəstəkləmək məqsədilə strateji əməkdaşlığa başlayıb. Bu tərəfdaşlıq Google-un bu il təsis etdiyi "AI Futures Fund" fondu çərçivəsində həyata keçirilən ilk belə təşəbbüsdür.
Razılaşmaya əsasən, tərəflər seçilən hər bir startapa ümumilikdə 2 milyon dollara qədər investisiya edəcəklər (hər şirkət 1 milyon dollara qədər vəsait ayıracaq). Proqram həm Hindistanda fəaliyyət göstərən yerli şirkətləri, həm də xaricdə yaşayan hindistanlı təsisçilərin qurduğu süni intellekt layihələrini əhatə edəcək.
Maliyyə dəstəyi ilə yanaşı, startaplara Google ekosistemindən geniş imkanlar təklif olunur. Bura Google Cloud və Gemini modellərindən istifadə üçün 350 min dollar dəyərində kreditlər, Google DeepMind tədqiqatçıları ilə əməkdaşlıq, həmçinin London və San-Fransiskoda keçiriləcək tədbirlərdə iştirak daxildir.
Google rəsmiləri vurğulayıb ki, proqrama qəbul olunan startapların qarşısına yalnız Google məhsullarından istifadə etmək kimi məcburi şərt qoyulmayacaq. Şirkətlər OpenAI və ya Anthropic kimi rəqiblərin texnologiyalarından da sərbəst yararlana bilərlər. Bu əməkdaşlığın əsas hədəfi Hindistandan çıxan qlobal səviyyəli innovasiyaları dəstəkləməkdir.
Bu addım Google-un Hindistan bazarına verdiyi önəmin növbəti göstəricisidir. Xatırladaq ki, şirkət daha əvvəl ölkədə rəqəmsallaşma üçün 10 milyard dollarlıq fond yaratmış, Bharti Airtel və Reliance Jio kimi nəhənglərə investisiya etmiş və bu yaxınlarda böyük həcmli məlumat mərkəzi tikəcəyini elan etmişdi.

Google and Accel partner to support Early-Stage AI startups in India
Google and venture capital firm Accel have announced a strategic partnership to identify and support early-stage artificial intelligence startups in India. This collaboration marks the first initiative under Google’s newly established AI Futures Fund.
Under the agreement, both parties will invest up to $2 million per selected startup (with each contributing up to $1 million). The program will cover both local Indian companies and AI projects founded by the Indian diaspora abroad.
In addition to financial support, startups will gain access to Google’s ecosystem, including $350,000 in credits for using Google Cloud and Gemini models, collaboration opportunities with Google DeepMind researchers, and participation in events in London and San Francisco.
Google officials emphasized that accepted startups will not be required to exclusively use Google products and can freely utilize technologies from competitors such as OpenAI or Anthropic. The primary goal of this partnership is to support globally scalable innovations emerging from India.
This initiative underscores Google’s commitment to the Indian market. Previously, the company established a $10 billion fund for digitalization in India, invested in major telecom players like Bharti Airtel and Reliance Jio, and recently announced plans to build a large-scale data center in the country.