İlon Mask SpaceX-i yadplanetlilərlə görüş məqsədilə yaratdığını açıqlayıb
SpaceX-in qurucusu İlon Mask bildirib ki, şirkəti ulduzlararası səyahətləri reallaşdırmaq və bəşəriyyəti yadplanetli sivilizasiyalarla tanış etmək məqsədi daşıyır. Bu barədə “Vedomosti” nəşri milyarderin Texasda etdiyi çıxışına istinadən yazıb.
“Biz ‘Ulduz yolu’nun gerçəyə çevrilməsini istəyirik”, – deyə amerikalı sahibkar qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu gün elmi fantastika kimi görünən ideyalar gələcəkdə elmi fakta çevrilə bilər.
Daha əvvəl The New York Times İlon Maskın Marsın koloniyalaşdırılması ilə bağlı planlarını ətraflı şəkildə hazırladığını yazmışdı. Bildirilirdi ki, SpaceX komandaları Marsda yaşamaq üçün qübbə formalı yaşayış komplekslərinin və xüsusi skafandrlərin çertyojları üzərində işləyirlər.
Həmçinin ayrı-ayrı həkim qrupları Qırmızı Planet şəraitində uşaqların dünyaya gəlməsi imkanlarını araşdırıblar. Gələcək koloniyanın genetik materialla təmin olunmasına Maskın özü hazır olduğunu bildirmişdi.
Lakin sonradan SpaceX-in qurucusu Marsın koloniyalaşdırılması ilə bağlı bu məlumatları təkzib edib. Hazırda isə o, daha iddialı hədəflərdən yadplanetli ağılla təmasın axtarışından açıq şəkildə danışır.

14 January 2026 11:02
SpaceX founder Elon Musk said that his company aims to realize interstellar travel and introduce humanity to alien civilizations. The Vedomosti newspaper reported this, citing a speech by the billionaire in Texas.
“We want ‘Star Trek’ to become a reality,” the American entrepreneur noted. According to him, ideas that seem like science fiction today may become scientific fact in the future.
Earlier, The New York Times reported that Elon Musk had prepared detailed plans for the colonization of Mars. It was reported that SpaceX teams were working on drawings of dome-shaped residential complexes and special spacesuits for living on Mars.
Separate groups of doctors have also studied the possibility of giving birth to children in the conditions of the Red Planet. Musk himself stated that he was ready to provide the future colony with genetic material.
However, the SpaceX founder later denied these reports about the colonization of Mars. Now, he is openly talking about more ambitious goals, such as the search for contact with extraterrestrial intelligence.