İlon Mask “Wikipedia”ya rəqib “Grokipedia”nı təqdim edib
İlon Mask, xAI tərəfindən hazırlanmış yeni bilik platforması "Grokipedia"nın erkən beta versiyasının yaxın iki həftə ərzində istifadəyə veriləcəyini elan edib. Mask bu platformanı "Vikipediyanın böyük təkmilləşdirilmiş versiyası" kimi təqdim edir.
"Grokipedia"nın əsas məqsədi mövcud məlumat mənbələrində, o cümlədən Vikipediyada iddia olunan qərəzliliyi və natamam məlumatları aradan qaldırmaqdır. Mask bu platformanı "həqiqətə doğru yol tapmaq" üçün yaradılmış bir vasitə hesab edir.
@amXFreeze adlı X istifadəçisinin tvitini repost edən Mask, "Grokipedia"nın "insanlar və Sİ üçün məhdudiyyətsiz istifadə olunan, dünyanın ən böyük və ən dəqiq bilik mənbəyi" olacağını vurğulayıb. Mask bu fikri təsdiqləyərək sadəcə "Düzdür" cavabını verib.
"Grokipedia"nın iş prinsipi xAI-ın Sİ çatbotu olan Grok-un gücünə əsaslanacaq. Əsas mexanizm belədir:
• Məlumatların Təhlili: Grok, Vikipediyadakı səhifələr kimi müxtəlif mənbələrdən böyük həcmdə məlumatı analiz edəcək.
• Dəqiqliyin Qiymətləndirilməsi: Sİ, analiz etdiyi məlumatların "həqiqi", "qismən həqiqi", "yalan" və ya "əskik" olub-olmadığını sorğulayacaq.
• Məzmunun Yenidən Yazılması: Grok bu təhlillərə əsaslanaraq, yalanları düzəltmək, yarımçıq həqiqətləri tamamlamaq və əskik məzmunu əlavə etməklə məlumatı yenidən yazacaq.
Maskın tərəfdarları bu platformanın "yalnız həqiqətə" fokuslandığını və "qərəzdən azad" olacağını iddia edirlər.
İlon Mask uzun müddətdir ki, Vikipediyanın redaksiya yanaşmasını və maliyyələşdirmə modelini tənqid edir, onun siyasi və ideoloji qərəzə malik olduğunu irəli sürür. "Grokipedia"nın inkişafı da məhz bu tənqidlərə cavab olaraq ortaya çıxıb.
Bununla belə, bəzi istifadəçilər "Grokipedia"nın, öz növbəsində, Grok-un təlim məlumatlarından irəli gələn yeni qərəzlər yarada biləcəyi barədə narahatlıqlarını dilə gətirirlər.
Maskın sözlərinə görə, "Grokipedia" layihəsi xAI-ın kainatı anlamaq kimi daha böyük məqsədinə çatmaq üçün atılmış zəruri bir addımdır. Platformanın **"0.1 erkən beta versiyası"**nın elan edilmiş iki həftə ərzində istifadəyə verilməsi gözlənilir.

06 October 2025 14:01
Elon Musk has announced that the early beta version of Grokipedia, a new knowledge platform developed by xAI, will be available within the next two weeks. Musk presents the platform as a “larger, enhanced version of Wikipedia.”
The main goal of Grokipedia is to address alleged biases and incomplete information in existing sources, including Wikipedia. Musk considers the platform a tool designed to “find the path to truth.”
Reposting a tweet from X user @amXFreeze, Musk emphasized that Grokipedia will be “the world’s largest and most accurate knowledge source, freely accessible to both humans and AI.” He confirmed this statement simply with “Correct.”
Grokipedia will operate using the power of Grok, xAI’s AI chatbot. Its main mechanism works as follows:
• Data Analysis: Grok analyzes large volumes of information from various sources, such as Wikipedia pages.
• Accuracy Assessment: The AI evaluates whether the analyzed data is “true,” “partially true,” “false,” or “incomplete.”
• Content Rewriting: Based on these analyses, Grok rewrites the information by correcting falsehoods, completing partial truths, and adding missing content.
Musk’s supporters claim the platform focuses solely on truth and is free from bias.
Elon Musk has long criticized Wikipedia’s editorial approach and funding model, alleging political and ideological bias. Grokipedia was developed in response to these criticisms.
However, some users have expressed concerns that Grokipedia could introduce new biases stemming from the training data used for Grok.
According to Musk, the Grokipedia project is a necessary step toward xAI’s larger goal of understanding the universe. The platform’s “0.1 early beta version” is expected to launch within the announced two-week timeframe.