İlon Mask “X Money” maliyyə xidmətini istifadəyə verməyə hazırlaşır
İlon Mask sosial platforması X üçün yeni maliyyə xidməti - X Money üzərində işləyir. Bloomberg-in məlumatına görə, bu xidmət yaxın vaxtlarda istifadəyə verilə bilər.
Məlumata əsasən, X Money ABŞ-da aprel ayının sonuna qədər istifadəyə təqdim olunacaq. Platforma istifadəçilərə komissiyasız pul köçürmələri, bəzi alış-verişlərdə 3% keşbek və ən diqqətçəkən xüsusiyyət kimi - əmanətlərə 6% faiz təklif edəcək. Bu göstərici ABŞ bank sektorunda nadir hallarda rast gəlinir.
Xidmət artıq ABŞ-da məhdud istifadəçi qrupu üzərində sınaqdan keçirilib. Əlavə imkanlar arasında şəxsi maliyyəni idarə edən süni intellekt “konsyerj” və istifadəçinin X hesabı ilə əlaqəli fərdi identifikasiyaya malik metal Visa kartı da yer alır.
Bununla belə, layihənin qarşısında müəyyən maneələr var. X Money hələ bəzi ştatlarda, o cümlədən Nyu-Yorkda lazımi lisenziyaları əldə etməyib. ABŞ qanunvericiləri isə vətəndaşların maliyyə vəsaitlərini Mask kimi qeyri-adi biznes liderinə etibar etməyin nə dərəcədə düzgün olduğu ilə bağlı tərəddüd edir.
Qeyd edək ki, Mask bu sahədə yeni deyil — o, vaxtilə PayPal platformasının formalaşmasında iştirak edib. Hazırda X sosial şəbəkəsinin aylıq 600 milyon istifadəçisi var və bu da X Money üçün geniş potensial müştəri bazası yaradır. Bundan əlavə, platforma kontent istehsalçılarını ödənişlər üçün Stripe əvəzinə məhz X Money istifadə etməyə təşviq edəcək.

Elon Musk is preparing to launch his financial service "X Money"
Elon Musk is working on a new financial service for his social platform X - X Money. According to Bloomberg, this service may be launched in the near future.
According to the information, X Money will be launched in the US by the end of April. The platform will offer users commission-free money transfers, 3% cashback on some purchases and, most notably, 6% interest on deposits. This indicator is rare in the US banking sector.
The service has already been tested on a limited group of users in the US. Additional features include an artificial intelligence "concierge" that manages personal finances and a metal Visa card with a personal identifier linked to the user's X account.
However, the project has certain obstacles. X Money has not yet received the necessary licenses in some states, including New York. US lawmakers are hesitant about how right it is to trust citizens' funds to an unusual business leader like Musk.
It should be noted that Musk is not new to this field - he once participated in the formation of the PayPal platform. Currently, the X social network has 600 million monthly users, which creates a large potential customer base for X Money. In addition, the platform will encourage content creators to use X Money instead of Stripe for payments.