17 Fevral 2025 19:18
İlon Maskın xAI süni intellekt şirkəti 10 milyard dollar investisiya almaq üçün potensial investorlarla görüşür. Məşhur investorlar arasında olan Andreessen Horowitz, Sequoia Capital və Valor Equity Partners şirkətinin xAI-yə investisiya etməyə maraq göstərə bilər.
xAI 2024-cü ilin may və dekabr aylarında ümumilikdə 12 milyard dollar investisiya alıb. Şirkətin sonuncu investisiya turunun dəqiqləşdirilmiş dəyəri açıqlanmasa da, PitchBook-un məlumatlarına görə, şirkətin indiki dəyəri 51 milyard dollar civarındadır.
xAI süni intellekt modellərini ilk dəfə olaraq İlon Maskın sahibi olduğu X sosial media platformasında təqdim etməyə başlamışdı. Daha sonra şirkət öz müstəqil platformasında da bu xidmətləri təqdim etməyə başladı. xAI-nın chatbot-u olan Grok-a istifadəçilər öz veb saytı vasitəsilə daxil ola bilərlər.
Bu gün 17 fevral 2025-ci ildə, Grok-un yeni versiyası olan Grok 3 təqdim ediləcək. İlon Mask yeni botu barədə "digər süni intellekt botlarını geridə qoyur" deyə bildirib.
xAI-nın hazırkı investorları arasında isə tanınmış şirkətlər var. Bu investorlar arasında Andreessen Horowitz, Fidelity Investments, BlackRock, Lightspeed Venture Partners, MGX, Nvidia, AMD Ventures, Morgan Stanley, Sequoia və Qətər Yatırım Otoritesi kimi adlar yer alır.

17 February 2025 19:18
Elon Musk's xAI artificial intelligence company is meeting with potential investors to secure a $10 billion investment. Prominent investors such as Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, and Valor Equity Partners may show interest in investing in xAI.
xAI has raised a total of $12 billion in investments in May and December of 2024. While the exact valuation of the latest investment round was not disclosed, according to PitchBook data, the current valuation of the company is around $51 billion.
xAI first introduced its AI models on X, the social media platform owned by Elon Musk. Later, the company also began offering its services independently on its platform. Users can access xAI's chatbot, Grok, through its official website.
Today, on February 17, 2025, the new version of Grok, Grok 3, is set to be launched. Elon Musk praised the new bot, stating, "It leaves other AI bots behind."