15 Dekabr 2025 16:28
Nvidia-nın mütləq hakimiyyətinə qarşı mübarizə aparan Intel, Silikon Vadisinin tanınmış startaplarından biri olan SambaNova Systems-i almağa hazırlaşır. "Bloomberg"in məlumatına görə,  bu satınalma üçün təxminən 1,6 milyard dollar vəsait ayırıb və tərəflər arasında müqavilənin gələn ay imzalanması gözlənilir.
Sövdələşmənin ən diqqətçəkən tərəfi şirkətin kəskin dəyər itkisidir. Belə ki, Stanford professorları tərəfindən qurulan və xüsusi süni intellekt çipləri hazırlayan SambaNova 2021-ci ildə 5 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdi. İndiki 1,6 milyard dollarlıq rəqəm isə şirkətin dəyərinin kağız üzərində üç dəfədən çox azaldığını göstərir.
Bu birləşmə təsadüfi deyil; Intel-in CEO-su Lip-Bu Tan həm də SambaNova-nın İdarə Heyətinin üzvüdür və onun risk kapitalı şirkəti startapın ilk investorlarından olub. Tərəflər arasındakı bu yaxınlıq prosesin sürətlənməsinə zəmin yaradır. Intel bu addımla sadəcə texnologiya deyil, həm də ciddi bir kadr potensialı əldə edərək SambaNova-nın memarlığını öz istehsal gücü ilə birləşdirməyi və Nvidia-ya qarşı rəqabət imkanlarını artırmağı hədəfləyir.

Intel, seeking to challenge Nvidia’s dominant position in the artificial intelligence chip market, is preparing to acquire one of Silicon Valley’s well-known startups, SambaNova Systems. According to Bloomberg, Intel has allocated approximately $1.6 billion for the acquisition, and the agreement is expected to be signed next month.
One of the most striking aspects of the deal is the sharp decline in the company’s valuation. Founded by Stanford professors and specializing in custom AI chips, SambaNova was valued at $5 billion in 2021. The current $1.6 billion price tag indicates that the company’s paper valuation has dropped by more than threefold.
The merger is not coincidental. Intel’s CEO, Lip-Bu Tan, is also a member of SambaNova’s board of directors, and his venture capital firm was among the startup’s early investors. This close relationship has helped accelerate the acquisition process. Through this move, Intel aims not only to acquire technology but also to gain significant human capital by combining SambaNova’s architecture with Intel’s manufacturing capabilities, strengthening its competitive position against Nvidia.