İran daxili internet şəbəkəsi yaradacaq
İran hakimiyyəti ölkə daxilində məhdud sayda saytlara çıxışı olan daxili internet şəbəkəsi yaratmağı planlaşdırır. Bu barədə The Guardian qəzeti məlumat yayıb.
Məlumata görə, İranın dövlət informasiya agentliyi IRIB yaxın vaxtlarda ölkədə əlçatan olacaq bütün internet saytlarının siyahısını dərc edib. Siyahıya daxili axtarış sistemləri, xəritə və naviqasiya xidmətləri, mesajlaşma tətbiqləri, eləcə də yalnız dövlət tərəfindən təsdiqlənmiş videoların yer aldığı — İran versiyası sayılan daxili striminq platforması daxil edilib.
Qəzet qeyd edir ki, bu addımlar İranın “milli internet” adlandırılan və hökumət tərəfindən idarə olunan, xarici dünya ilə əlaqəsi minimum olan bir şəbəkə qurmaq istiqamətində ciddi səylər göstərdiyini ortaya qoyur.
Bildirilir ki, bu sistem üçün ən kritik alternativ çıxış yolu son iki il ərzində gizli şəkildə ölkəyə gətirilmiş Starlink terminallarıdır. Minlərlə aşağı orbit peyki vasitəsilə internetə çıxış imkanı yaradan bu qurğulardan istifadə edən şəxslər ciddi təhlükə ilə üzləşə bilər.
The Guardian xatırladır ki, İranda etiraz aksiyaları 2025-ci ilin dekabr ayının sonunda milli valyuta — İran rialının kəskin dəyərdən düşməsi fonunda başlayıb.

The Iranian government is planning to create a domestic internet network with limited access to websites within the country, The Guardian newspaper reported.
According to the report, Iran's state news agency IRIB has recently published a list of all websites that will be accessible in the country. The list includes domestic search engines, map and navigation services, messaging applications, as well as an internal streaming platform that is considered the Iranian version, which only contains state-approved videos.
The newspaper notes that these steps reveal that Iran is making serious efforts to build a so-called "national internet" and a network controlled by the government with minimal contact with the outside world.
It is reported that the most critical alternative to this system are the Starlink terminals that have been secretly brought to the country over the past two years. Those using these devices, which provide access to the internet via thousands of low-orbit satellites, may face serious danger.
The Guardian recalls that protests in Iran began in late December 2025 against the backdrop of a sharp depreciation of the national currency - the Iranian rial.