İRİA-nın tərəfdaşlığı ilə Azərbaycanda yeni vençur maliyyələşmə şirkəti yaradılır
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və “White Hill Capital” vençur fondu arasında Azərbaycanda yeni vençur maliyyələşmə şirkətinin təsis edilməsi məqsədilə Təsis Müqaviləsi imzalanıb. “White Hill Capital” Mərkəzi Avrasiya regionunda vençur kapital yatırımları ilə onlarla startapın miqyaslanaraq böyüməsində əhəmiyyətli rol oynayıb. “INMerge” İnnovasiya Sammiti çərçivəsində əldə edilən razılaşma əsasında fondun Azərbaycandakı fəaliyyətinin genişlənməsi dəstəklənəcək.
Müqavilənin imzalanma mərasimində çıxış edən İRİA-nın sədri Fərid Osmanov bildirib ki, Azərbaycan ekosisteminə yeni xarici vençur fondunun daxil olması yerli startapların qlobal mühitə inteqrasiyasını sürətləndirəcək: “Biz İRİA olaraq startaplarımızın vençur maliyyələşmə mexanizmlərinə çıxışı üçün yeni imkanlar yaratmağa davam edirik. Bu gün bu istiqamətdə növbəti addımı atdıq. “White Hill Capital” vençur fondu regional yatırımları ilə öz effektivliyini sübut edib və biz istərdik ki, Azərbaycan ekosistemi də bu fondun resurslarından yaxın perspektivdə mümkün qədər faydalansın”.
“White Hill Capital” vençur fondunun idarəedici ortağı Aslan Sultanov çıxış edərək Azərbaycan ekosisteminin yüksək potensialını və məhz buna görə də investorlar üçün artan cəlbediciliyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, “White Hill Capital”ın Azərbaycan bazarına daxil olması fondun investisiya portfelinin perspektivli yatırımlarla genişlənməsinə, digər tərəfdən isə Azərbaycanda vençur maliyyələşməsi mühitinin diversifikasiyasına xidmət edəcək.
Tədbirin yekununda “White Hill Capital” vençur fondunun yatırımları nəticəsində böyüyən Azərbaycanın “Push30” və Tacikistanın “Zypl” startaplarının təqdimatları baş tutub. Startap nümayəndələri fondun maliyyə dəstəyi modeli və fond tərəfindən edilən yatırımların startapların miqyaslanmasına verdiyi əhəmiyyətli töhfə haqqında ətraflı məlumat paylaşıblar.
Qeyd edək ki, “White Hill Capital” 2021-ci ildə Qazaxıstanda təsis edilmiş regional vençur fondudur və əsasən Mərkəzi Avrasiya ölkələrindən olan startaplara yatırım edir.

A New Venture financing company to be established in Azerbaijan in partnership with IRIA
A founding agreement has been signed between the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) and the White Hill Capital venture fund to establish a new venture financing company in Azerbaijan. White Hill Capital has played a significant role in scaling and growing numerous startups in the Central Eurasia region through its venture capital investments. Based on the agreement reached within the framework of the INMerge Innovation Summit, the fund’s activities in Azerbaijan will also be supported and expanded.
Speaking at the signing ceremony, Farid Osmanov, Chairman of IRIA, stated that the entry of a new foreign venture fund into the Azerbaijani ecosystem will accelerate the integration of local startups into the global environment:
"At IRIA, we continue to create new opportunities for our startups to access venture financing mechanisms. Today, we have taken the next step in this direction. White Hill Capital has proven its effectiveness through regional investments, and we hope that the Azerbaijani ecosystem will soon benefit as much as possible from the fund’s resources."
Aslan Sultanov, managing partner of White Hill Capital, emphasized the high potential of the Azerbaijani ecosystem and its growing attractiveness for investors. He noted that White Hill Capital’s entry into the Azerbaijani market will help expand the fund’s investment portfolio with promising opportunities and, at the same time, diversify the venture financing environment in Azerbaijan.
At the end of the event, presentations were held by Azerbaijan’s Push30 and Tajikistan’s Zypl startups, which have grown thanks to investments from the White Hill Capital venture fund. Startup representatives shared detailed information about the fund’s financial support model and the significant contribution of its investments to the scaling of startups.
It should be noted that White Hill Capital is a regional venture fund established in Kazakhstan in 2021, primarily investing in startups from Central Eurasian countries.