Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının “Məsafədən hesabların açılması Qaydası”na etdiyi dəyişikliyə əsasən, bu gündən etibarən məsafədən bank hesablarının açılması yalnız gücləndirilmiş elektron imza vasitəsilə mümkün olacaq. Bu yenilik maliyyə institutlarından müştərilərin məsafədən identifikasiyası və autentifikasiyası prosesində yeni yanaşmalar tələb edir.
SİMA Rəqəmsal Həllər Platforması isə bu çərçivədə banklar da daxil olmaqla bütün maliyyə qurumları üçün optimal və effektiv həll kimi çıxış edir. Yeni qaydaların tətbiqi ilə maliyyə institutları müştərilərin məsafədən eyniləşdirilməsini müxtəlif üsullar vasitəsilə həyata keçirə bilər ki, SİMA bu proseslərin hər biri üçün uyğun həllər təqdim edir.
İstifadəçilərin foto çəkilişi vasitəsilə eyniləşdirilməsi “SİMA KYC” məhsulu vasitəsilə mümkündür. Videoqeydiyyat və ya videozəng əsasında eyniləşdirmə isə “SİMA KYC” platformasının eyniadlı həlləri ilə təmin olunur. Bu yanaşma maliyyə institutlarına müştərinin identifikasiyasını müxtəlif ssenarilər üzrə təhlükəsiz və çevik şəkildə təşkil etməyə imkan yaradır.
Ümumilikdə isə məsafədən identifikasiya və autentifikasiya proseslərini ayrı-ayrı resurslar vasitəsilə həyata keçirmək əvəzinə, təkcə SİMA rəqəmsal imzanı tətbiq etməklə də həyata keçirmək mümkündür. Belə ki, “SİMA İmza” biometrik eyniləşdirmə və gücləndirilmiş elektron imza tələblərini vahid platformada birləşdirərək, yeni Qaydanın bütün tələblərini təmin edir. Bu yanaşma bank əməliyyatlarının təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, xidmətlərin daha sürətli və rahat şəkildə təqdim olunmasına şərait yaradacaq.
SİMA Rəqəmsal Həllər Platforması AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılıb. Platformaya daxil olan SİMA rəqəmsal imzanı əldə etmək üçün xidmət məntəqəsinə getməyə və ya fiziki daşıyıcıya ehtiyac yoxdur. Olduğunuz yerdən “SİMA İmza” mobil tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Vətəndaşlar üçün elektron imzadan istifadə tam ödənişsizdir.

A new era in remote banking: SIMA as a unified digital solution
According to the amendments made by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan to the “Rules for Opening Remote Accounts”, from today onwards, opening remote bank accounts will be possible only through a strengthened electronic signature. This innovation requires financial institutions to adopt new approaches to the process of remote identification and authentication of customers.
SIMA Digital Solutions Platform acts as an optimal and effective solution for all financial institutions, including banks, in this context. With the introduction of the new rules, financial institutions can carry out remote identification of customers through various methods, and SIMA provides appropriate solutions for each of these processes.
Identification of users through photo capture is possible through the “SIMA KYC” product. Identification based on video recording or video call is provided by the solutions of the “SIMA KYC” platform of the same name. This approach allows financial institutions to organize customer identification in a secure and flexible manner in various scenarios.
In general, instead of implementing remote identification and authentication processes through separate resources, it is possible to implement them only by applying the SIMA digital signature. Thus, “SIMA Signature” combines biometric identification and enhanced electronic signature requirements into a single platform, thereby meeting all the requirements of the new Regulation. This approach will not only increase the security of banking transactions, but will also create conditions for faster and more convenient provision of services.
The SIMA Digital Solutions Platform was created by “AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies. There is no need to go to a service point or have a physical carrier to obtain the SIMA digital signature included in the platform. It is enough to download the “SIMA Signature” mobile application to your smartphone from wherever you are and register. The use of the electronic signature is completely free of charge for citizens.