Tesla və Cənubi Koreyanın LG Energy Solution şirkəti ABŞ-da iri həcmli batareya istehsalı layihəsinə başlayır.
Şirkətlər Miçiqan ştatının Lansing şəhərində 4,3 milyard ABŞ dolları dəyərində litium-dəmir-fosfat (LFP) prizmatiq batareya hüceyrələri zavodu tikmək barədə razılığa gəliblər. Zavodun 2027-ci ildə istehsala başlaması planlaşdırılır.
Məlumata görə, ABŞ-da istehsal ediləcək bu batareya hüceyrələri Tesla-nın Hyuston şəhərində istehsal olunan Megapack 3 enerji saxlama sistemlərində istifadə ediləcək.
Bundan əvvəl LG Energy Solution Tesla ilə 4,3 milyard dollarlıq müqavilə imzaladığını açıqlamışdı. Müqaviləyə əsasən, şirkət üç il ərzində LFP batareyaları tədarük edəcək. Həmin vaxt müştərinin adı və batareyaların hansı sahədə istifadə olunacağı açıqlanmamışdı.
Bu əməkdaşlıq Tesla-nın Çin idxalından asılılığını azaltmaq strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Xüsusilə tariflər fonunda şirkət ABŞ daxilində istehsalı artırmağa çalışır.
Qeyd edək ki, LFP batareya texnologiyası əsasən Çin istehsalçıları tərəfindən dominantlıq edir və LG Energy Solution ABŞ-da bu tip batareyaları istehsal edən azsaylı şirkətlərdən biridir.

Tesla and LG to build $4.3 billion battery factory
Tesla and South Korea's LG Energy Solutions are launching a large-scale battery manufacturing project in the United States.
The companies have agreed to build a $4.3 billion lithium-iron-phosphate (LFP) prismatic battery cell plant in Lansing, Michigan. The plant is scheduled to begin production in 2027.
The battery cells, which will be manufactured in the United States, will reportedly be used in Tesla's Megapack 3 energy storage systems, which are manufactured in Houston.
LG Energy Solutions had previously announced a $4.3 billion deal with Tesla. Under the deal, the company will supply LFP batteries for three years. The name of the customer and the application for the batteries were not disclosed at the time.
The partnership is seen as part of Tesla's strategy to reduce its dependence on Chinese imports. The company is trying to increase production in the United States, especially in the face of tariffs.
It should be noted that LFP battery technology is largely dominated by Chinese manufacturers, and LG Energy Solution is one of the few companies in the United States that produces this type of battery.