Məşhur robot yarışması Azərbaycanda keçiriləcək
Dünyanın ən böyük robot yarışı "İnternational Robotex" Avropa İttifaqının dəstəyi ilə ilk dəfə Azərbaycanda keçiriləcək.
Məktəbəqədər yaşdan etibarən ali məktəblərdə təhsil alan tələbələrə qədər hər kəs öz bilik və bacarığını bu yarışda nümayiş etdirə biləcək.
İlk dəfə Azərbaycanda təşkil olunacaq Robotex yarışında iştirakçılar 2 əsas, 19 alt kateqoriyada yarışacaqlar.
İştirakçılar öz robotlarını yarışdırmaqla yanaşı, həm də startaplarını da təqdim etməyə şans qazanacaqlar. Bu yolla onlar dünyanın ən məşhur sahibkarları, mühəndisləri, investorları ilə tanış olacaqlar.
Yarışın seçim turu bir sıra ölkələrin iştirakı ilə mart ayının 2-3-ü tarixlərində Azərbaycanda keçiriləcək. Seçim turunda qalib olan komandalar 20-21 aprel tarixlərində Antalyada təşkil olunacaq yarımfinalda iştirak hüququ qazanacaq. Bu turda uğur qazanan komandalar isə 15-19 noyabr tarixlərində Estoniyanın paytaxtı Tallində ölkəmizi təmsil edəcəklər.
Azərbaycanda təşkil olunacaq mərhələdə 19 kateqoriya üzrə ən yaxşı 3 komanda müfakatlandırılacaq, eyni zamanda münsif heyəti tərəfindən xüsusi seçilən bir komanda da öz kateqoriyasında yarımfinala yüksəlmiş olacaq.
2001-ci ildən təşkil olunan bu nüfuzlu tədbirin final mərhələsində hər il hər qitədən minlərlə robotika mühəndisləri, peşəkarları və həvəskarları eyni dam altında toplanır, global bilik və təcrübə mübadiləsi edilir. Məktəbəqədər yaşdan etibarən ali məktəbdə təhsil alan 4-cü kurs tələbələrinədək hər kəs "İnternational Robetex"də iştirak edə bilər.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Robotex Yarışının məqsədi XXI əsrin çətinliklərinə qarşı çıxmaq üçün gənc nəsillər yalnız elm və texnologiya ilə maraqlanmamalı, həm də bu sahələrdə təcrübə qazanmağı öyrətmək, həmçinin robotexnika, süni intellekt və avtomatlaşdırmanın getdikcə daha mühüm rol oynadığı dünyamızda uşaqları və gəncləri bu məsələlərlə bağlı məlumatlandırmaq, onların istedadlarını üzə çıxarmaq, potensiallarını ən yüksək səviyyədə istifadə etmək imkanı yaratmaqdır.
Robotex iştirakçılara şəbəkələşmə, beynəlxalq inkişaf, akademik səviyyədə yüksəliş qazandırır. Bu festivalın məqsədi yalnız yarışmaq və ya öyrənmək deyil; həm də iştirakçıları sənaye liderləri ilə, mühəndislərlə, idarəçilərlə, tələbələrlə və şagirdlərlə birləşdirən geniş kommunikasiya şəbəkəsi yaratmaqdır.

The world's largest robot competition "International Robotex" will be held in Azerbaijan for the first time with the support of the European Union.
From pre-school age to university students, everyone will be able to demonstrate their knowledge and skills in this competition.
At the Robotex competition, which will be organized for the first time in Azerbaijan, participants will compete in 2 main and 19 subcategories.
In addition to competing with their robots, participants will also have the chance to present their startups. In this way, they will get to know the world's most famous entrepreneurs, engineers, and investors.
The selection round of the competition will be held in Azerbaijan on March 2-3 with the participation of a number of countries. The winning teams in the selection round will have the right to participate in the semi-finals, which will be held in Antalya on April 20-21. The successful teams in this round will represent our country in Tallinn, the capital of Estonia, on November 15-19.
At the stage organized in Azerbaijan, the best 3 teams in 19 categories will be recognized, and at the same time, a team specially selected by the jury will also advance to the semi-finals in its category.
In the final stage of this prestigious event, which has been organized since 2001, thousands of robotics engineers, professionals and enthusiasts from every continent gather under the same roof every year and exchange global knowledge and experience. Everyone can participate in "International Robetex" from pre-school age to 4th year students of higher education.
It should be noted that the purpose of the International Robotex Competition is to teach young generations not only to be interested in science and technology, but also to gain experience in these fields in order to face the challenges of the 21st century, as well as to educate children and young people about these issues in our world, where robotics, artificial intelligence and automation play an increasingly important role. to inform, reveal their talents, create an opportunity to use their potential at the highest level.
Robotex provides participants with networking, international development, and academic advancement. The purpose of this festival is not only to compete or learn; but also to create an extensive communication network that connects participants with industry leaders, engineers, managers, students and apprentices.