Birləşmiş Krallığın Rəqabət və Bazarlar Təşkilatı (CMA) Microsoft-un OpenAI-a etdiyi 13 milyard dollarlıq investisiyanı təsdiqləyib. İki il davam edən araşdırmadan sonra CMA bu sərmayənin iki şirkətin birləşməsinə səbəb olmadığını və Microsoft-un OpenAI üzərində faktiki nəzarətə sahib olmadığını müəyyən edib.  CMA, həmçinin OpenAI-ın SoftBank ilə birlikdə başladığı 100 milyard dollarlıq süni intellekt infrastrukturu layihəsinin şirkətin Microsoft-dan asılılığını azaltdığını və bu vəziyyətin qərara təsir etdiyini bildirib.
Bununla belə, CMA-nın birləşmələr üzrə direktoru Joel Bamford bu qərarın tərəfdaşlığın potensial rəqabət narahatlıqları baxımından tamamilə problemsiz olduğu anlamına gəlmədiyini və Microsoft-un hələ də OpenAI-ın ticarət siyasətinə əhəmiyyətli təsir göstərə biləcəyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, bu qərar böyük texnologiya şirkətlərinin tərəfdaşlıqlarının rəqabəti məhdudlaşdırma potensialı ilə bağlı narahatlıqlar fonunda qəbul edilib. Microsoft və OpenAI qərarı alqışlayaraq süni intellekt inkişafında rəqabəti və innovasiyanı təşviq etməyə sadiq olduqlarını vurğulayıblar.

Microsoft has made a $13 billion investment in OpenAI
The UK's Competition and Markets Authority (CMA) has approved Microsoft's $13 billion investment in OpenAI. After a two-year investigation, the CMA concluded that this investment does not lead to a merger between the two companies and that Microsoft does not have de facto control over OpenAI.
The CMA also noted that OpenAI's $100 billion artificial intelligence infrastructure project, launched in partnership with SoftBank, has reduced the company's dependence on Microsoft, which influenced the decision.
However, Joel Bamford, the CMA's director of mergers, stated that this decision does not mean the partnership is entirely free of potential competition concerns and that Microsoft can still have significant influence over OpenAI's commercial policies.
It is worth noting that this decision comes amid concerns about the potential of major tech company partnerships to limit competition. Microsoft and OpenAI welcomed the ruling, emphasizing their commitment to promoting competition and innovation in AI development.