Milli Depozit Mərkəzi İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Milli Depozit Mərkəzi (MDM) olub.
MDM bütün informasiya sistemləri və ehtiyatlarını tam şəkildə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə yerləşdirib. Mərkəz İT sistemlərini “Hökumət buludu”na yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən MDM-yə Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin olunub. Milli Depozit Mərkəzi, həmçinin “AzInTelecom” MMC tərəfindən SPLA lisenziyalı “Microsoft” məhsulları ilə də təmin olunub.
Qeyd edək ki, RİNN tərəfindən həyata keçirilən “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” Beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Şirkətə məxsus data mərkəzləri, həmçinin “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyir.

The National Depository Center transferred its IT systems to the "Government Cloud".
The National Depository Center (MDM) was the next state institution that transferred its information systems and resources to the "Government Cloud" within the framework of the decree.
MDM has fully deployed all its information systems and resources to the Baku and Yevlax Data centers owned by "AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport. The Center has ensured high availability of critical systems by placing IT systems in the "Government Cloud". "AzInTelecom" LLC provided Virtual server - IaaS (Infrastructure-as-a-Service) and Backup - BaaS (Backup-as-a-Service) "cloud" services to MDM. The National Depository Center was also provided with SPLA licensed Microsoft products by "AzInTelecom" LLC.
It should be noted that the executor of the "Government Cloud" project implemented by RINN is "AzInTelecom" LLC. Within the framework of the project, IT systems of state institutions are fully or partially migrated to the Baku and Yevlax data centers belonging to "AzInTelecom". With the migration of government agencies to the "Government Cloud", current IT costs are reduced and the productivity of information systems is increased. Thus, further improvement of the security of information systems, stable and stable IT infrastructure, high-quality service provision with prompt coordination and 24/7 monitoring service are achieved.
"AzInTelecom" LLC is the first institution in Azerbaijan and the South Caucasus region with "TIER III" International compliance certificate. The company's data centers also meet the requirements of ISO 20000, ISO 22301 and ISO 27001 certifications.