Mira Murati tərəfindən qurulan Thinking Machines Lab startapı, dil modellərini, o cümlədən "çoxekspertli" arxitekturaya malik böyük modelləri əlavə öyrətmək (doобучение) üçün nəzərdə tutulmuş ilk məhsulu – "Tinker" API-ni təqdim edib.
Hazırda "Tinker"in beta versiyası tədqiqatçılar və proqramçılar arasında qapalı rejimdə sınaqdan keçirilir və istifadə etmək istəyənlər üçün gözləmə siyahısı mövcuddur. API Python proqramlaşdırma dili üzərində işləyir.
Servis hazırda Çinin Alibaba şirkətindən olan Qwen 3-ün müxtəlif versiyalarını və Meta şirkətindən olan Llama 3.1, 3.2 və 3.3 modellərini dəstəkləyir. Bütün dəstəklənən modellər açıq mənbəli kodu ilə fəaliyyət göstərir və gələcəkdə bu siyahının genişləndiriləcəyi bildirilir.
Əlavə öyrətmə prosesi LoRA (Low-Rank Adaptation) metodu ilə həyata keçirilir. Bu metod ilkin dil modelinin bütün parametrlərini dəyişdirmək əvəzinə, mövcud arxitekturaya yığcam əlavələr edir, bununla da hesablama resurslarına qənaət olunur.
İstifadəçilərin "Tinker" API-dən istifadə etməsi üçün nümunə məlumat dəsti tələb olunur (tövsiyə olunan həcm göstərilməyib). Əlavə öyrətmə prosesinin özü isə birbaşa Thinking Machines Lab-ın Sİ-infrastrukturunda həyata keçirilir. Şirkət bu zaman resursları özü paylayır və sistemdə yarana biləcək problemlərin (sboev) aradan qaldırılmasına nəzarət edir. İstifadəçilər sonda əlavə öyrədilmiş modelin parametrlərini (weights) yükləyə bilərlər.
Startap API ilə yanaşı, onun üzərində işləyəcək hazır alqoritmləri ehtiva edən Tinker Cookbook adlı kitabxananı da yayımlayıb.
Qeyd edək ki, "Tinker" servisi ilkin mərhələdə tamamilə pulsuz təklif olunur, lakin startap "növbəti həftələrdə" istifadə həcminə bağlı olaraq ödənişli sistemə keçəcəyini bəyan edib. Thinking Machines Lab cəmi 2025-ci ilin iyul ayında 2 milyard dollar yatırım alaraq, ümumi dəyərlənməsini 12 milyard dollar səviyyəsinə çatdırmışdı.

02 October 2025 18:01
Thinking Machines Lab, founded by Mira Murati, has unveiled its first product — the “Tinker” API, designed for fine-tuning language models, including large models with “multi-expert” architecture.
Currently, the beta version of Tinker is being tested in closed mode among researchers and developers, with a waiting list available for those interested in accessing it. The API runs on the Python programming language.
The service currently supports various versions of Qwen 3 from China’s Alibaba, as well as Llama 3.1, 3.2, and 3.3 from Meta. All supported models are open-source, and the list is expected to expand in the future.
The fine-tuning process is carried out using the LoRA (Low-Rank Adaptation) method. Instead of modifying all parameters of the base language model, LoRA makes compact additions to the existing architecture, thereby saving computational resources.
To use the Tinker API, users need to provide a sample dataset (recommended size not specified). The fine-tuning process itself is performed directly on Thinking Machines Lab’s AI infrastructure. The company allocates the resources and monitors the system to resolve any potential failures. At the end of the process, users can download the weights of the fine-tuned model.
Alongside the API, the startup has also released a library called Tinker Cookbook, which includes ready-to-use algorithms built on top of the system.
It should be noted that the Tinker service is initially offered free of charge, but the startup has announced that it will transition to a paid system in the “coming weeks,” depending on usage volume. In July 2025, Thinking Machines Lab raised $2 billion in funding, bringing its total valuation to $12 billion.