02 Oktyabr 2025 17:49
Qazaxıstanın Astana şəhərində "Telegram" messencerinin sahibi Pavel Durov, ilk Süni İntellekt (Sİ) Laboratoriyasının fəaliyyətə başladığını elan edib.
Cənab Durov "Digital Bridge" forumunun plenar sessiyasında çıxışı zamanı, bu laboratoriyanın məhz Astanadakı beynəlxalq süni intellekt mərkəzinin binası olan "Alem AI"-də açıldığından qürur duyduğunu bildirib. O qeyd edib ki, bu yeni layihə Qazaxıstanın Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi tərəfindən idarə olunacaq.
Laboratoriyanın ilk və ən əhəmiyyətli layihəsi "Telegram" platforması ilə Qazaxıstanın superkompüter klasteri arasındakı əməkdaşlıq olacaq.
Pavel Durov əlavə edib ki, Telegram son bir neçə ay ərzində Sİ və blokçeyn texnologiyalarının kəsişməsində yeni bir innovasiya üzərində işləyirdi. Onun sözlərinə görə, bu yenilik bir milyarddan çox insanın Sİ funksiyalarından istifadə etməsinə imkan yaradacaq. Bu Sİ funksiyaları isə özəl qaydada fəaliyyət göstərən mərkəzləşdirilməmiş kompüter sistemi tərəfindən generasiya ediləcək.
Bu təşəbbüs, Qazaxıstanı Mərkəzi Asiya regionunda texnologiya və süni intellekt sahəsində mühüm mərkəzə çevirmək məqsədi daşıyır.

In Astana, Kazakhstan, Pavel Durov, the founder of the messaging platform Telegram, announced the launch of the company’s first Artificial Intelligence (AI) Laboratory.
Speaking at the plenary session of the Digital Bridge forum, Mr. Durov expressed his pride that the laboratory was opened in Alem AI, the international artificial intelligence center located in Astana. He noted that this new initiative will be overseen by Kazakhstan’s Ministry of Artificial Intelligence and Digital Development.
The laboratory’s first and most significant project will be a collaboration between the Telegram platform and Kazakhstan’s supercomputer cluster.
Durov added that in recent months, Telegram has been working on a new innovation at the intersection of AI and blockchain technologies. According to him, this breakthrough will allow over one billion people to access AI-powered functions. These AI features will be generated by a privately operated, decentralized computer system.
This initiative aims to position Kazakhstan as a key hub for technology and artificial intelligence in the Central Asian region.