15 Yanvar 2026 15:22
Keçmiş OpenAI rəhbəri Mira Muratinin təsis etdiyi Thinking Machines Lab startapı iki həmtəsisçisinin şirkətdən ayrıldığını açıqlayıb. Hər iki həmtəsisçi yenidən OpenAI-də fəaliyyətə başlayır. Bundan əlavə, Muratinin startapında çalışan digər keçmiş OpenAI əməkdaşı da şirkətə geri qayıdır.
Mira Murati sosial şəbəkədə paylaşım edərək şirkətin həmtəsisçisi və texniki direktorunun (CTO) Barret Zofun (Barret Zoph) ayrıldığını bildirib. Onun yerinə Soumith Chintala yeni CTO təyin olunub. Murati Chintalanı süni intellekt sahəsində uzun illər təcrübəsi olan peşəkar lider kimi dəyərləndirib.
Murati açıqlamasında digər ayrılıqlara toxunmasa da, qısa müddət sonra OpenAI-nin tətbiqlər üzrə baş direktoru Fidji Simo Barret Zofun, eləcə də Thinking Machines-in digər həmtəsisçisi Luke Metz və Sam Schoenholz-un OpenAI-yə qayıtdığını təsdiqləyib.
Qeyd edək ki, Barret Zof əvvəllər OpenAI-də tədqiqatlar üzrə vitse-prezident, daha öncə isə Google-da tədqiqatçı kimi çalışıb. Mira Murati isə 2024-cü ilin sentyabrına qədər OpenAI-nin texniki direktoru olub və daha sonra Thinking Machines Lab-ı təsis edib. Startap 2025-ci ilin iyulunda 2 milyard dollarlıq ilkin investisiya cəlb edərək 12 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilib.
Mütəxəssislər bildirir ki, startapın yaranmasından bir ildən az müddətdə iki həmtəsisçinin ayrılması şirkət üçün ciddi itki sayıla bilər.

Two of Mira Murati's partners have joined OpenAI
Thinking Machines Lab, a startup founded by former OpenAI head Mira Murati, has announced the departure of two of its co-founders. Both co-founders are rejoining OpenAI. In addition, another former OpenAI employee who worked at Murati's startup is also returning to the company.
Mira Murati shared on social media that the company's co-founder and CTO, Barret Zoph, has left. Soumith Chintala has been appointed as the new CTO. Murati described Chintala as a professional leader with many years of experience in the field of artificial intelligence.
Murati did not mention other departures in his statement, but shortly after, OpenAI's Chief Applications Officer Fidji Simo confirmed that Barret Zoph, as well as other Thinking Machines co-founders Luke Metz and Sam Schoenholz, had returned to OpenAI.
Barret Zoph previously worked as a vice president of research at OpenAI and previously as a researcher at Google. Mira Murati was OpenAI's CTO until September 2024, and later founded Thinking Machines Lab. The startup was valued at $12 billion in July 2025, having raised $2 billion in initial investment.
Experts say that the departure of two co-founders less than a year after the startup's founding could be a serious loss for the company.