Mobil telefonların qeydiyyat rüsumu azaldı
“Dövlət rüsumu haqqında” Qanuna dəyişikliklər edilib. Tech.az Media xəbər verir ki, Qanuna dəyişikliyi Prezident İlham Əliyev təsdiqləyib.
Dəyişikliyə əsasən, satış və digər sahibkarlıq fəaliyyəti məqsədilə hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən idxal olunarkən gömrük rüsumu və əlavə dəyər vergisi tutulmaqla rəsmiləşdirilmiş mobil cihazlar istisna olmaqla, fiziki şəxs tərəfindən şəxsi istehlakı üçün ölkəyə gətirilən mobil cihazların qeydiyyata alınmasına görə tutulan dövlət rüsumları azaldılıb.
Belə ki, bazar qiyməti 100 ABŞ dollarından çox olmayan və foto, videoçəkiliş və internetə çıxış funksiyaları olmayan mobil cihazlar üçün rüsum 20 manatdan 15 manata, bazar qiyməti 100 ABŞ dollarına qədər olan mobil cihazlar üçün rüsum 30 manatdan 20 manata, bazar qiyməti 101 ABŞ dollarından 200 ABŞ dollarına qədər olan mobil cihazlar üçün rüsum 50 manatdan 30 manata, bazar qiyməti 201 ABŞ dollarından 400 ABŞ dollarına qədər olan mobil cihazlar üçün rüsum 60 manatdan 40 manata, bazar qiyməti 401 ABŞ dollarından 700 ABŞ dollarına qədər oldan mobil cihazlar üçün rüsum 70 manatdan 50 manata, bazar qiyməti 701 ABŞ dollarından 1000 ABŞ dollarına qədər olan mobil cihazlar üçün rüsum 100 manatdan 70 manata, bazar qiyməti 1001 ABŞ dollarından çox olan mobil cihazlar üçün rüsum 150 manatdan 100 manata endirilib.

The registration fee for mobile phones has been reduced
Amendments were made to the Law "On State Duty". Tech.az Media reports that President Ilham Aliyev approved the amendment to the Law.
According to the amendment, the state fees levied for the registration of mobile devices brought to the country by an individual for personal consumption have been reduced, with the exception of mobile devices that are formalized by charging customs duty and value added tax when imported by legal entities and individuals for the purpose of sales and other entrepreneurial activities.
Thus, the fee for mobile devices with a market price of no more than 100 US dollars and without photo, video recording and Internet access functions will be reduced from 20 manats to 15 manats, for mobile devices with a market price of up to 100 US dollars, the fee will be reduced from 30 manats to 20 manats, and a market price from 101 US dollars to 200 manats. The fee for mobile devices up to USD 50 to 30 manat, for mobile devices with a market price of USD 201 to USD 400, the fee from 60 manat to 40 manat, for mobile devices with a market price of USD 401 to USD 700, the fee for mobile devices with a market price of USD 401 to USD 700, the fee from 70 manat to 50 manat , the fee for mobile devices with a market price of 701 USD to 1000 USD has been reduced from 100 manat to 70 manat, and for mobile devices with a market price of more than 1001 USD, the fee has been reduced from 150 manat to 100 manat.