“mygov” rəqəmsal hökumət platformasının yenilənmiş versiya təqdim olundu
17 sentyabr 2024-cü il tarixində yenilənmiş “mygov”  rəqəmsal hökumət platformasının rəsmi təqdimat günü baş tutub. Tədbirdə dövlət və özəl qurumların rəhbər şəxsləri, media nümayəndələri və sahə ekspertləri iştirak ediblər.
Tədbiri açılış nitqi ilə açan rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov yenilənmiş platformanın üstünlüklərinə diqqət çəkib:
“ "mygov" vasitəsilə vətəndaşlar bir neçə kliklə öz şəxsi məlumatlarına daxil ola və yeniləyə, vacib bildirişləri izləyə və həyat hadisələri ilə bağlı bəzi prosesləri avtomatlaşdıra bilərlər. Bu, daha şəffaf və istifadəçi dostu rəqəmsal hökumət ekosistemini inkişaf etdirir, vətəndaşların artıq fiziki ofislərdə vaxt keçirməyə və ya ağır sənədləşmə işləri ilə məşğul olmağa ehtiyac duymamasını təmin edir. Bu məqsədlərimizə uyğun olaraq ilin sonuna qədər vətəndaşlar tərəfindən alınan fiziki xidmətlərin 15%-nin rəqəmsal formaya keçməsini hədəfləyirik”
Daha sonra çıxış edən İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin idarə heyətinin sədri İnarə Vəliyeva platformanın missiya və hədəflərindən bəhs edib:
“İki il öncə bu yola çıxarkən hədəfimiz, vətəndaş mərkəzli və istifadəçi dostu bir platforma yaratmaq, davamlı və etibarlı yanaşma təqdim etmək idi. Bu gün isə vətəndaşlarımızın həyatını sadələşdirən, xidmət və məlumatları əlçatan edən çevik, və səmərəli bir rəqəmsal hökumət təqdim edirik. Uzunmüddətli texnoloji həllər qurmaqla yanaşı, beynəlxalq təcrübəni yerli şəraitə uyğunlaşdıraraq sürətlə inkişaf edirik. ‘mygov’ sadəcə bir platforma deyil, vətəndaşlarımız üçün dəstək və qayğının simvoludur”
Tədbirin davamında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin idarə heyətinin sədr müavini Rəşad Xalıqovun geniş təqdimatı baş tutub. Təqdimatda “mygov” platformasının təqdim etdiyi yeni xidmətlər və üstünlüklər haqqında məlumat verib.
Belə ki, yenilənmiş versiyada ailə qurmaq, valideyn olmaq və yaxın qohumun vəfatı kimi vacib həyat hadisələri  ilə bağlı sənədləşmə prosesi sadələşdirilib. Nikah üçün lazımi sənədləri rəqəmsal şəkildə təqdim etmək, yeni doğulan uşaqların qeydiyyatını onlayn etmək və ailə üzvünün vəfatını qeydə almaq artıq platforma üzərindən mümkündür.
“mygov” tətbiqində 40-dan çox məlumat “məlumatlarım” bölməsində yerləşdirilib. Bununla yanaşı şəxsiyyət vəsiqəsi, nikah, doğum və ölüm şəhadətnaməsi kimi sənədlər rəqəmsal formada təqdim edilir. Vətəndaşlar bu rəqəmsal sənəd və məlumatları QR kod və ya PDF şəklində paylaşa bilərlər. “mygov” mobil tətbiqində paylaşılan  məlumatların tarixçəsi ilə tanış olmaq və nə zaman, hansı qurum və müəssisə ilə paylaşıldığını görmək mümkündür. Eyni zamanda qurumlar tərəfindən sorğulanan fərdi məlumatların vətəndaşlar tərəfindən icazəsinin idarə edilməsi təmin edilib.
Yenilənmiş versiyada təkmilləşdirilmiş axtarış sistemi, bildiriş modulu və müraciət funksiyası vasitəsilə vətəndaşlar dövlət xidmətləri ilə əlaqəni daha sürətli və şəffaf şəkildə qura bilərlər. Platformada eyni zamanda elektrik doldurma məntəqələrinin siyahısı, kommunal abunə kodlarının dəyişdirilməsi, pensiya kalkulyatoru, yerli icra hakimiyyətlərinə vətəndaş qəbulu kimi xidmətlər aktiv edilib.
Qeyd edək ki, təqdimatın sonunda media nümayəndələri üçün sual-cavab sessiyası təşkil olunub. İRİA rəhbərliyi tərəfindən tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

An updated version of the "mygov" digital government platform was presented
The official presentation day of the updated "mygov" digital government platform took place on September 17, 2024. Executives of state and private institutions, media representatives and field experts took part in the event.
Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov, who opened the event with an opening speech, drew attention to the advantages of the updated platform:
Through "mygov", citizens can access and update their personal information, monitor important notifications and automate some processes related to life events with a few clicks. This fosters a more transparent and user-friendly digital government ecosystem, ensuring that citizens no longer need to spend time in physical offices or deal with cumbersome paperwork. In accordance with these goals, we aim to transfer 15% of physical services received by citizens to digital form by the end of the year.
Inara Valiyeva, chairman of the board of the Innovation and Digital Development Agency, spoke about the platform's mission and goals:
"When we set out on this path two years ago, our goal was to create a citizen-centric and user-friendly platform, to provide a sustainable and reliable approach. Today, we present a flexible and efficient digital government that simplifies the lives of our citizens and makes services and information available. In addition to building long-term technological solutions, we are developing rapidly by adapting international experience to local conditions. 'mygov' is not just a platform, but a symbol of support and care for our citizens"
In the continuation of the event, an extensive presentation was made by Rashad Khalikov, the deputy chairman of the board of Innovation and Digital Development Agency. In the presentation, he gave information about the new services and benefits provided by the "mygov" platform.
Thus, in the updated version, the documentation process related to important life events such as starting a family, becoming a parent, and the death of a close relative has been simplified. Digital submission of necessary documents for marriage, online registration of new born children and registration of death of a family member are now possible through the platform.
In the "mygov" application, more than 40 pieces of information are placed in the "my information" section. In addition, documents such as identity cards, marriage, birth and death certificates are presented in digital form. Citizens can share these digital documents and information as QR codes or PDFs. In the "mygov" mobile application, it is possible to get acquainted with the history of shared data and see when and with which institution and enterprise it was shared. At the same time, the management of the permission of the citizens of the personal data requested by the institutions was ensured.
In the updated version, through the improved search system, notification module and application function, citizens can connect with government services more quickly and transparently. At the same time, services such as a list of electric charging points, changing utility subscription codes, a pension calculator, and citizen admission to local executive authorities have been activated on the platform.
It should be noted that at the end of the presentation, a question-and-answer session was organized for media representatives. The questions of the participants of the event were answered by the management of IRIA.