NASA-nın yarışında Azərbaycanı təmsil edib
Eşitmə və nitq məhdudiyyətli gənc Sənan Mirzəzadə NASA-nın ideya rəhbəri olduğu FRC yarışında iştirak edib. Belə ki, o, dünyanın 4 ən böyük robototexnika yarışından biri olan “FIRST Robotics Competition” (FRC)-da Azərbaycanı təmsil edən “Mechack9030” komandasında yer alıb. Sənan hər il yuxarı sinif şagirdləri arasında keçirilən robototexnika üzrə beynəlxalq müsabiqəyə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) dəstəyi ilə qatılıb.
18 aprel tarixində İRİA-nın sədri İnarə Vəliyeva Sənan Mirzəzadə ilə görüş keçirib.   İRİA sədri Sənanın ölkədə bir çox gənc üçün ilham mənbəyi olacağını vurğulayıb:
“Sənanın hekayəsi öz xəyallarının arxasınca gedən hər birimiz üçün nümunədir. Texnologiyanın dili bəşəridir və yaş, məkan və ya hər hansı sağlamlıq məhdudiyyəti İKT sahəsində karyera üçün əngəl deyil”, – deyə İ. Vəliyeva əlavə edib və Sənana gələcəkdə kibertəhlükəsizlik üzrə karyerasında uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, Sənan Mirzəzadə 10 yanvar 2007-ci ildə Ağdam rayonu Qaradağlı kəndində doğulub. Hazırda Xəzər rayonu Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 2 saylı məktəbdə təhsil alır. 2019-cu ildən etibrən intensiv şəkildə informasiya texnologiyaları üzrə biliklər əldə etməyə başlayıb və dövrün ən müasir İT bacarıqlarına yiyələnib.  Sənan Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) təşkilatçılığı ilə ötən il 24 – 29 iyul tarixlərində keçirilmiş "Cyber Summer School 2023" yay düşərgəsində iştirak edib. Düşərgənin sonunda keçirilən müsabiqədə fəal iştirakı ilə seçilən Sənan sertifikat və hədiyyə ilə təltif edilib. Bundan əlavə, Sənan Milli Abilimpiya Federasiyası tərəfindən təşkil edilmiş Milli Abilimpiya Çempionatında informasiya texnologiyaları nominasiyası üzrə üçüncü yerin qalibi olub.

He represented Azerbaijan in the NASA competition
Sanan Mirzazadeh, a hearing and speech impaired young man, participated in the FRC competition where he was the idea leader of NASA. Thus, he took part in the "Mechack9030" team representing Azerbaijan in "FIRST Robotics Competition" (FRC), one of the 4 largest robotics competitions in the world. Sanan participated in the international robotics competition held annually among high school students with the support of the Innovation and Digital Development Agency (IRIA).
On April 18, IRIA chairman Inara Valiyeva had a meeting with Sanan Mirzazadeh. IRIA chairman emphasized that Sana will be a source of inspiration for many young people in the country.
"Sana's story is an example for all of us who follow our dreams. The language of technology is human, and age, location or any health limitation is not an obstacle for a career in the field of ICT", said I. Valiyeva added and wished Sanan success in his cyber security career in the future.
It should be noted that Sanan Mirzazadeh was born on January 10, 2007 in the village of Garadagli, Aghdam region. He is currently studying at school No. 2 for children with disabilities located in Shuvelan settlement of Khazar region. Since 2019, he has intensively acquired information technology knowledge and acquired the most up-to-date IT skills of the time. Sanan participated in the "Cyber Summer School 2023" summer camp organized by the Association of Cyber Security Organizations of Azerbaijan (AKTA) held last year on July 24-29. Sanan, who was selected for his active participation in the competition held at the end of the camp, was awarded with a certificate and a gift. In addition, Sanan won the third place in the information technology category at the National Abilimpia Championship organized by the National Abilimpia Federation.