Nazirlik açıqladı: Suqovuşan və Laçına da səfərlər bərpa edilib
“Böyük Qayıdış” proqramının tərkib hissəsi olaraq Azərbaycan vətəndaşlarının işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərlərinin istiqamətləri genişləndirilir.
27 aprel 2024-cü il tarixindən etibarən vətəndaşlar fərdi minik avtomobilləri ilə Şuşa şəhərinə və Suqovuşan qəsəbəsinə səfərlə bərabər, artıq Laçın şəhərinə də səfər edə biləcəklər. Vətəndaşlar səfər üçün icazəni 26 aprel tarixindən başlayaraq “Yolumuz Qarabağa” portalı (www.yolumuzqarabaga.az) üzərindən əldə edə bilərlər. Rəsmiləşdirilən icazələrin etibarlılıq müddəti 2 gün nəzərdə tutulub. Laçın şəhərinə səfər Füzuli rayonunun Alxanlı keçid məntəqəsindən daxil olmaqla “Zəfər Yolu” və Horadiz qəsəbəsindən keçməklə Cəbrayıl – Zəngilan – Qubadlı – Laçın marşrutu ilə mümkün olacaq.
Fərdi minik avtomobillərində səfər üçün 1 sürücü olmaqla maksimum 9 nəfərə icazə alına bilər. Fərdi minik avtomobilləri dedikdə, Azərbaycan Respublikası avtomobil dövlət qeydiyyat nişanına malik, B kateqoriyasına uyğun nəqliyyat vasitələri nəzərdə tutulur. Fərdi minik avtomobillərini idarə edən şəxslər “Yolumuz Qarabağa” portalı üzərindən səfərlə bağlı qaydalar, mina təhlükəsizliyi barədə maarifləndirici məlumatlarla tanış olmalı, həmçinin bu barədə səfər edən şəxsləri məlumatlandırmalı, mina təhlükəsizliyinə əməl etmək üçün işğaldan azad edilmiş ərazilərə daxil olduqdan və müvafiq yoxlanışdan keçdikdən sonra marşrutdan kənara çıxmamalı, yolayrıcılarında diqqətli olmalı və səfər marşrutu boyunca qaydalara əməl etməlidirlər.
Vətəndaşlar səfərdən öncə portalda yerləşdirilmiş mehmanxana və digər yerləşmə məntəqələri ilə əlaqə saxlayıb otaq sifarişlərini həyata keçirə bilərlər.

The ministry announced: visits to Sugovushan and Lachin have also been resumed
As part of the "Great Return" program, the directions of the visits of Azerbaijani citizens to the territories freed from occupation are being expanded.
Starting from April 27, 2024, citizens will be able to visit Lachin city along with a trip to Shusha city and Sugovushan settlement by private passenger cars. Citizens can obtain a travel permit starting from April 26 through the "Yolumuz Qarabaga" portal (www.yolumuzqarabaga.az). Validity period of formalized permits is 2 days. A trip to Lachin city will be possible on the Jabrayil - Zangilan - Gubadli - Lachin route, entering from the Alkhanli crossing point of Fuzuli district, passing through "Zafar Yolu" and Horadiz settlement.
A maximum of 9 people, including 1 driver, can be allowed for a trip in private passenger cars. When we say private passenger cars, we mean vehicles of category B with state vehicle registration plate of the Republic of Azerbaijan. Individuals driving private passenger cars should familiarize themselves with the rules and educational information about mine safety through the "Yolumuz Karabakh" portal, and also inform the visiting persons about this, and after entering the de-occupied areas and passing the appropriate inspection, to comply with mine safety, leave the route. they should not leave, they should be careful on their roads and follow the rules along the trip route.
Citizens can make room reservations by contacting hotels and other accommodation points posted on the portal before the trip.