Neuralink çiplərinin insanlar üzərində testinə başlanılıb
İlon Maksın Neuralink startapı insanlar üzərində testə başlayıb. Bua barədə İlon Mask X hesabında məlumat paylaşıb. X hesabında "İlkin nəticələr ümidverici neyron sünbüllərinin aşkarlanmasını göstərir" sözlərini qeyd edib.
Neuralink-in ilk cihazının adının 'Telepatiya' olduğunu açıqlayan Mask, çip taxılan xəstənin sağalmaqda olduğunu əlavə edib. Şirkət insan beynini kompüterlə birləşdirərək mürəkkəb nevroloji problemlərə həll yolları yaratmağı qarşısına məqsəd qoyduğunu bildirir.
Neuralink 2023-cü ilin may ayında beyin çipi layihəsinin insan sınaqlarına başlamaq üçün ABŞ Qida və Dərman İdarəsindən (FDA) razılıq alındığını açıqlamışdı.
Əvvəllər meymunlar üzərində sınaqdan keçirilən çiplər beyindəki siqnalları uğurla şərh edərək cihazlara ötürüb.

Neuralink chips have been tested on humans
Elon Max's startup Neuralink has started testing on humans. Elon Musk shared information about this on his X account. "Preliminary results show promising detection of neuronal spikes," X wrote in his account.
Explaining that Neuralink's first device is called 'Telepathy', Musk added that the chip implanted patient is recovering. The company says it aims to create solutions to complex neurological problems by connecting the human brain with a computer.
Neuralink announced in May 2023 that it had received approval from the US Food and Drug Administration (FDA) to begin human trials of its brain chip project.
Previously tested on monkeys, the chips successfully interpreted the signals in the brain and transmitted them to the devices.